Mjölby kommun, länk till startsidan

Vifolkaskolan F-6

Vifolkasskolan F-6 ligger mitt i Mantorp och har en skolgård med gräsmattor, lekredskap, gungor, bandy och fotbollsplan. Dessutom ligger skolan i brynet av Klämmestorpsskogen som vi använder till lek, lektioner och rekreation.

Så arbetar vi

Vifolkaskolan F-6 lägger stor vikt vid att utnyttja allas kompetens och har många års erfarenhet av samarbete mellan alla i personalgruppen. Till exempel arbetar fritidspersonalen i klasserna.

Elever har möjlighet att påverka skolan genom klassråd och elevråd. Varje läsår genomförs fyra enhetsråd då vårdnadshavare bjuds in för diskussion kring skolverksamheten.

Fritids

Vifolkaskolans fritidshem består av tre avdelningar Tallen, Björken och Eken. På Tallen och Björken går elever från förskoleklass och årskurs 1, på Eken elever från årskurs 2-5.

Till dig som är vårdnadshavare eller elev

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från rektor kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats.

Sjukanmälan

Från och med höstterminen 2019 ska du göra sjukanmälan via appen Edlevo. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, både skolan och fritids får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Klassernas schema, skola 24 Länk till annan webbplats.

Adress

Besöksadress: Skolvägen 5, 595 58 Mantorp

Postadress: Box 348, 595 04 Mantorp

vifolkaf-6@mjolby.se

Personalrum

Telefon: 010-234 56 25

Expedition

Ann-Sofie Lundström
Telefon: 010-234 56 21

ann-sofie.lundstrom@mjolby.se

vifolkaf-6@mjolby.se

Fritids Tallen

Telefon: 010-234 56 22

070-281 84 64

Fritids Eken

Telefon: 010-234 56 32

072-513 68 13

Fritids Björken

Telefon: 010-234 56 23

070-243 30 44

 

Fsk

Lena Sjöberg

lena.sjoberg@mjolby.se

Sherri Skinner

sherri.skinner@mjolby.se

 

Åk 1A
Susanne Hendrikson

susanne.hendrikson@mjolby.se
Gunilla Andersson

gunilla.andersson2@mjolby.se

Åk 1B
Sofia Hwasser

sofia.hwasser@mjolby.se

Linnéa Ejdeholt

linnea.ejdeholt@mjolby.se

 

Åk 2A
Anna Björnell Hansen

anna.bjornell-hansen@mjolby.se

 

Åk 2 B
Linnea Mårtensson

linnea.martensson@mjolby.se

Åk 3
Helena Liljegren

helena.liljegren@mjolby.se

Åk 4A
Jonas Edin

jonas.edin@mjolby.se
Malin Ekdahl

malin.ekdahl@mjolby.se

Åk 4B
Henrik Duvander

henrik.duvander@mjolby.se
Anneli Mohlin

anneli.mohlin@mjolby.se

 

Åk 5 fr o m 18 mars
Cecilia Persson

cecilia.persson@mjolby.se

Philip Cerny

philip.cerny@mjolby.se


Åk 6A
Jessica Söderqvist

jessica.soderqvist@mjolby.se

Åk 6B
Sofie Nilsson

sofie.nilsson@mjolby.se

Spec
Liselotte Ståhl

liselotte.stahl@mjolby.se

Trä- och metallslöjd
Jonas Edin
Jonas.edin@mjolby.se

Textilslöjd
Sanja Pavlovic
sanja.pavlovic@mjolby.se

Idrott
Linus Knutsson
linus.knutsson@mjolby.se

 

Musik

Matilda Franzén

matilda.franzen@mjolby.se

 

Fritids Eken
Andreas Wass

andreas.wass@mjolby.se

Lie Waldau

lie.waldau@mjolby.se

Linus Nilsson

linus.nilsson@mjolby.se

 

Fritids Björken
Ella Björkman

ella.bjorkman@mjolby.se

Carolin Lehmann

carolin.lehmann@mjolby.se

Kicka Fagrell

kicka.fagrell@mjolby.se

 

Fritids Tallen

Angelica Spångberg

angelica.spangberg@mjolby.se

Sara Gilje

sara.gilje@mjolby.se

Adam Storm

adam.storm@mjolby.se

 

Elevassistenter

Lena Karlsson

lena.karlsson@mjolby.se

Margareta Hamrer Alf

margareta.hamreralf@mjolby.se

Ella Björkman

ella.bjorkman@mjolby.se

Daniel Axén

daniel.axen@mjolby.se

Gustaf Sundberg

gustaf.sundberg@mjolby.se

 

Lärarassistent
Anna Hedblom

anna.hedblom@mjolby.se

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?