Mjölby kommun, länk till startsidan

Vasaskolan

Vasaskolan är en F-3 skola, med cirka 320 elever fördelat på 12 klasser. Vi har också ett fritidshem med fyra avdelningar, Falken, Gladan, Höken och Ugglan. Eleverna kommer från östra och centrala Mjölby. Ni är alltid välkomna att hälsa på oss på Vasaskolan!

Så arbetar vi

På Vasaskolan arbetar vi med barnen i fokus. Alla vuxna på skolan delar ansvaret för våra barn, och vi har stödfunktioner som kan bli engagerade när det är något utöver det vanliga.

Vi tycker att ett klimat där vi respekterar varandra, behandlar varandra med vänlighet och tolerans och tar ansvar för oss själva och andra, både vuxna och barn, är en förutsättning för en fungerande skola. Vi har ett bemannat skolbibliotek och en skolbibliotekarie som samverkar med lärarna på skolan inom ämnen som informationssökning, källhantering och sociala medier.

Fritids

På Vasaskolan finns fyra avdelningar, Falken, Gladan, Höken och Ugglan. Vi strävar efter att ha ett brett utbud av aktiviteter på fritids. Här finns också möjlighet till avkoppling.

Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder lärplattformen Unikum. Information från rektor kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Det går också att logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats.

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs via appen Edlevo. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, både skolan och fritids får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Schema

Klassernas schema går att hitta på webben.

Klasschema Länk till annan webbplats.

Adress

Lagmansgatan 12

59551 Mjölby

vasaskolan@mjolby.se

Telefon: 010-234 53 96

vasaskolan@mjolby.se

Rektor

Ann-Sofie Bremer Hjertstedt
Telefon: 010-234 52 28

ann-sofie.bremer-hjertstedt@mjolby.se

Biträdande Rektor

Malin Andersson
Telefon: 010-234 52 50

malin.andersson@mjolby.se

Skoladministratör

Charlotta Bengtsson
Telefon: 010-234 53 96

charlotta.bengtsson@mjolby.se

Skolsköterskor

Susanna Boström (Klasser A och B i alla årskurser)
Telefon: 010-234 52 69

susanna.bostrom@mjolby.se

Annika Edberg (Klasser C i alla årskurser)
Telefon: 072-520 91 45

Annika.Edberg@mjolby.se

Kurator

Sara Karlström

Telefon: 010-234 66 71

Sara.Karlstrom@mjolby.se

Bokens matsal

Telefon: 010-234 52 04

Förskoleklass A: 010-234 52 78

Förskoleklass B: 010-234 52 75

Förskoleklass C: 010-234 59 12


Specialpedagog
Johanna Wall
Johanna.Wall@edu.mjolby.se

Speciallärare
Jennie Barkö
Jennie.Barko@edu.mjolby.se

Lärare i Svenska som andraspråk

Catherine Hildén Elebring

Catherine.HildenElebring@edu.mjolby.se

 

Idrott

Fredrik Lind

Fredrik.Lind2@mjolby.se

 

Förskoleklass A
Marie Bergengren
Marie.Bergengren@edu.mjolby.se

Mattias Johansson
Mattias.Johansson@edu.mjolby.se

 

Förskoleklass B

Marie Freij
Marie.Freij@mjolby.se

Ulrica Herdendal
Ulrica.Herdendal@edu.mjolby.se

 

Förskoleklass C

Jonna Jarl
Jonna.Jarl@edu.mjolby.se

Fanny Salvesen

Fanny.Salvesen@mjolby.se

 

1A

Jenny Jansson
JennyA.Jansson@edu.mjolby.se

Anders Fransson

Anders.Fransson@mjolby.se

 

1B

Linda Andersson
Linda.Andersson@edu.mjolby.se

Lisa Karlsson
Lisa.Karlsson@edu.mjolby.se


1C

Annelie Hermansson
Annelie.Hermansson@edu.mjolby.se

David Armyr
David.Armyr@mjolby.se

 

2A

Hanna Trulsson

Hanna.Trulsson@mjolby.se

 

2B

Gabriella Johansson

Gabriella.Johansson@mjolby.se

 

2C

Helén Eriksson

Helen.Eriksson2@mjolby.se

 

År 2

Cecilia Svensk
Cecilia.Svensk@mjolby.se

Julia Bäckström

Julia.Backstrom@mjolby.se

 

3A

Lotta Lundberg

Charlotta.Lundberg@mjolby.se


3B

Frida Johansson
Frida.Johansson@mjolby.se

Isabelle Eld

Isabelle.Eld@mjolby.se

 

3C

Lisa Carlström

Lisa.Carlstrom@mjolby.se

 

År 3
Susanne Andersson
Susanne.M.Andersson@edu.mjolby.se

Gladans fritids:
010-234 52 78 och 0727 - 43 74 83

 

Charlotte Hedlund: Charlotte.Hedlund@mjolby.se

Emma Edvardsson: Emma.Edvardsson@mjolby.se

Joakim Bunne: Joakim.Bunne@mjolby.se

Linda Kind: Linda.Kind@edu.mjolby.se

Leif Eriksson: Leif.Eriksson@mjolby.se

Ronja Strandberg: Ronja.Strandberg@mjolby.se

 

Hökens fritids:
010-234 50 35 och 0703 - 05 60 21

 

Christel Johansson: Christel.Johansson@mjolby.se

Lukas Petersson: Lukas.Petersson@mjolby.se

Olle Moberg: Olle.Moberg@mjolby.se

Wilmer Sincic: Wilmer.Sincic@mjolby.se

Öygunn Öhman: Oygunn.Ohman@mjolby.se


Ugglans fritids:

010-234 59 12och 0768 - 45 01 90

 

Amanda Andersson: Amandal.Andersson@edu.mjolby.se

Jessica Persson: Jessica.Persson2@mjolby.se

Mimmi Eriksson: Mimmi.Eriksson@mjolby.se

Petter Molin: Petter.Molin@mjolby.se

Sofie Sundström: SofieA.Sundstrom@edu.mjolby.se

 

Falkens fritids:
010-234 52 75 och 0722 - 14 40 85

 

Camilla Moberg: Camilla.Moberg@edu.mjolby.se

Emma Freyschuss: Emma.Freyschuss@mjolby.se

Eva Vettergren: Eva.Vettergren@edu.mjolby.se

Felicia Brehmer Almén: Felicia.Bremer-Almen@mjolby.se

 

Vikarier på fritids:

Ebba Karlsson: Ebba.Karlsson@mjolby.se

Ebba Torgner: Ebba.Torgner@mjolby.se

Hampus Karlsson Berglund: Hampus.KarlssonBerglund@mjolby.se


Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?