Mjölby kommun, länk till startsidan

Vifolkaskolan 7-9

Vifolkaskolan 7-9 ligger i Mantorp. Vi har cirka 342 elever fördelade på 13 klasser.

Så arbetar vi

På Vifolkaskolan 7-9 samlas alla elever i Mantorp efter att de gått ut 6:an.

Vi har höga förväntningar på alla elever och elevernas lärande är i fokus. Vi anser att alla elever har möjlighet att lära om de får rätt förutsättningar. Elevhälsan samverkar med den pedagogiska personalen för att utveckla skolans lärmiljöer genom att på organisationsnivå arbeta med stöd och stimulans i undervisningen, på gruppnivå med extra anpassningar och på individnivå med särskilt stöd.

Elev- och föräldrainflytande på Vifolkaskolan är formaliserat i mentorstid, elevråd och föräldraråd. Varje år genomförs utvecklingsarbete för att bibehålla tryggheten på skolan.

Vår studie- och yrkesvägledare arbetar aktivt med att ge ungdomar vägledning såväl genom personlig kontakt som genom inslag i den dagliga undervisningen, studiebesök, prao, gymnasiebesök och föreläsningar.

På skolan finns en fritidsgård som är öppen under dag- och kvällstid.

Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från personal kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats.

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs via appen Tieto Education. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver göra en anmälan varje dag eleven är frånvarande.

Sjukanmälan

Specialkost köket, sjukanmälan

Telefon: 0730-92 98 81

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Schema, skola24 Länk till annan webbplats.

Adress

Box 46, Skolvägen 3, 595 58 Mantorp

Rektor
Anette Eriksson
anette.eriksson@mjolby.se
010-234 56 02

 

Biträdande rektor  

Camilla Wall
camilla.wall@edu.mjolby.se

010-234 56 14



Skoladministratör/ordningsansvarig
Peter Carlsson
peter.carlsson@mjolby.se
010- 234 56 00

Kurator
Sara Karlsström

sara.karlstrom@mjolby.se

070-2021185

Studie- och yrkesvägledare/redaktör
Anneli Wikström
anneli.wikstrom@mjolby.se
073-361 20 30

Skolsköterska
Marie Wolving
marie.wolving@mjolby.se
010-234 52 13
073 - 84 26 161

Skolbibliotekarie
Mattias Persson
mattias.persson@mjolby.se

010-234 56 06

Skolvärdinna
Katrine Somogyvary
katrine.somogyvary@edu.mjolby.se
010-234 56 06

Elevassistenter
Anna Björkman
anna.bjorkman@mjolby.se

Therese Kindstrand
therese.kindstrand@edu.mjolby.se

 

Vaktmästare/redaktör

Gunnar Högberg
gunnar.hogberg@mjolby.se
010-234 56 04

Vifolkahallen
010-234 56 09

Mantorpsgruppen
010-234 56 17

Skolköket
vifolka@mjolby.se
010-234 56 11

Hemkunskapen
010-234 56 10

Fritidsgården
010-234 56 15
010-234 56 16

Klämmestorps idrottshall
010-234 56 34

Karin Almquist, Sp och Sv
karin.almqvist@edu.mjolby.se

Margareta Andersson, Ty och Eng
margareta.andersson@mjolby.se

Marianne Andersson, Bild
marianne.andersson@mjolby.se

 

Eva Anderö, Hkk
eva.andero@edu.mjolby.se

Lando Barros, Sp
lando.barros@mjolby.se

Mikael Andersson, Ma och No
mikael.andersson@mjolby.se

 

Cecilia Björk, Fra och Sv
cecilia.bjork@edu.mjolby.se

Annika Bäck, Ma och No
annika.back@mjolby.se

 

Helen Eklind, Eng och Sv
helen.eklind@mjolby.se

Amanda Ekström, Sva och So
amanda.ekstrom@mjolby.se

 

Maud Gustafsson, Ma och No

maud.gustafsson@edu.mjolby.se

Maria Hedström, Textilslöjd

maria.hedstrom@edu.mjolby.se

Camilla Heiskanen, So
camilla.heiskanen@edu.mjolby.se

Carina Jungmalm, Ma och No
carina.jungmalm@edu.mjolby.se

Daniel Karlsson, Sv och So
daniel.e.karlsson@mjolby.se

Christina Koberstein Holgersson, Hkk
christina.kobersteinholgersson@mjolby.se

 

Anna Lagervall, Eng och Sv

anna.lagervall@edu.mjolby.se

Kristoffer Lantbom, So
per-kristoffer.lantbom@mjolby.se

Elin Larsson, Eng och Sv
elin.larsson@mjolby.se

Jacob Larsson Tillmar Eng och Sv
jacob.tillmar@mjolby.se

Patrick Tuvesson, Idrott

patrick.tuvesson@mjolby.se

 

Thomas Lindwall, Ma och No

thomas.lindwall@edu.mjolby.se

Magnus Lundén, Mu
magnus.lunden@edu.mjolby.se

Sebastien Meunier-Lemoine, Idrott
sebastien.meunier-lemoine@mjolby.se

Hanna Modig Tjärnström, Ma och No

hanna.modigtjarnstrom@mjolby.se

Helène Norin, Specialpedagog

helene.norin@mjolby.se

Thomas Olofsson, Trä- och metallslöjd
thomas.olofsson@edu.mjolby.se

Ylva Olofsson, Speciallärare
ylva.olofsson@edu.mjolby.se

Dan Rasmussen, Ma och No
dan.rasmussen@mjolby.se

Christel Sivertsen, Ma och No
christel.sivertsen@mjolby.se

 

Robin Söderström, So
robin.soderstrom@mjolby.se

Jesper Vang Nielsen, Ma och No
jesper.vangnielsen@mjolby.se

 

Malin Wallberg Brage,  Eng och Sv

malin.wallbergbrage@mjolby.se

Sara Wangberg (tjl) Ma och No
sara.wangberg@edu.mjolby.se

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?