Synpunkter och klagomål på skola, förskola och fritidshem
Har du synpunkter eller klagomål på förskolan, förskoleklassen, fritidshemmet, grundskolan eller gymnasieskolan? Om vår verksamhet inte motsvarar dina förväntningar eller om du eller ditt barn är missnöjda med något, kan du kontakta oss. Genom din återkoppling ges verksamheterna bättre möjlighet att rätta till eventuella fel och brister.
Steg 1: Kontakta verksamheten
Om du har synpunkter eller klagomål på något i förskolan, fritidshemmet eller skolan ska du i första hand prata med personalen, till exempel en ansvarig förskollärare eller lärare.
Steg 2: Kontakta rektor
Om du inte får hjälp, eller inte känner att du blir lyssnad på, kan du kontakta rektorn.
Du kan också vända dig direkt till rektorn om du tycker att problemet är allvarligt.
Steg 3: Kontakta huvudmannen
Du kan kontakta huvudmannen direkt, huvudmannen är utbildningsnämnden i Mjölby kommun. Det gäller också om du inte är nöjd med hur personalen eller rektorn har hanterat ditt klagomål.
Vill du få personlig återkoppling behöver du lämna namn och kontaktuppgifter. Du kan också lämna klagomål anonymt. Undvik att lämna ditt klagomål digitalt om du har skyddade personuppgifter.
Det finns flera sätt att lämna synpunkter
- Använda vår digitala tjänst för synpunkter och klagomål. Välj kategorin Barn och utbildning samt en underkategori. Här hittar du formuläret för synpunkter och klagomål Länk till annan webbplats..
- Ring Medborgarservice på telefonnummer: 010-234 50 00
- Besök Medborgarservice i stadshusets entré i Mjölby och få hjälp med att lämna din synpunkt
- Skicka brev till:
Utbildningsförvaltningen
Mjölby kommun
595 80 Mjölby - Skicka e-post: utbildning@mjolby.se
Vad händer efter du lämnat ett klagomål?
Vi kontaktar dig inom fem arbetsdagar efter att vi har fått in din synpunkt eller klagomål. När vi har utrett ärendet får du ett skriftligt svar.
Om du har valt att vara anonym utreder och dokumenterar vi ändå klagomålet, men vi kan inte ge någon återkoppling.
Det du skickar in blir allmän handling
Synpunkter, klagomål och förslag som registreras blir allmänna handlingar och omfattas av offentlighetsprincipen. Om någon begär att få se en allmän handling är vi skyldiga att efter sekretessprövning lämna ut den.
Skolinspektionen
Om du inte är nöjd med huvudmannens hantering av ditt ärende kan du göra en anmälan till Skolinspektionen:
Uppgift om missförhållande gällande barn/elev eller en generell situation Länk till annan webbplats..