Mjölby kommun, länk till startsidan

Lagmansskolan

Vi är en 4-9 skola som ligger på östra sidan av Mjölby, endast ett par minuters promenad från resecentrum. På skolan arbetar ungefär 100 personer, och vi har cirka 600 grund- och anpassad grundskoleelever. Lagmansskolan inrymmer även kommunens kulturskola, en inomhusarena för idrott och en fritidsgård.

Så arbetar vi

På Lagmansskolan arbetar vi med elevens lärande i centrum. På skolan finns elever i olika åldrar, och på skolan erbjuds aktiviteter även utanför skoltid.

Studie- och yrkesvägledning har en viktig roll i vårt arbete. Det kan handla om vägledning i skolarbetet "här och nu", eller om framtidstankar och gymnasieval. Vi har också ett bemannat skolbibliotek med böcker på olika språk och i olika svårighetsgrad. Skolbibliotekarien samverkar med lärare inom ämnen som informationssökning, källhantering och sociala medier.

På Lagmansskolan finns ett skolråd med en föräldrarepresentant från varje klass. Förutom föräldrar ingår rektor och lärare, vid behov bjuds representanter från eleverådet in.

Kommunens anpassade grundskola är placerad på Lagman. Den omfattar årskurserna 4-9. Fram till och med år 3 är eleverna integrerade i klassen på sin hemskola men därefter finns möjlighet att börja på Lagmansskolan. Eleverna erbjuds undervisning på sin nivå och det individuella stöd som krävs. Samarbete med grundskolan sker på alla plan där det är möjligt.

Fritidsverksamhet

På Lagmansskolan finns fritidsklubb som har verksamhet på dagtid, och fritidsgården som har öppet för elever från årskurs 7 och uppåt. För elever med särskilda behov finns förlängd skolbarnomsorg.

Lagmansskolans fritidshem finns på Mjölby fritidsgård. 

Mjölby fritidsgård

Lagmansskolans lokaler används även av kommunens kulturskola.

Kulturskolan

Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder lärplattformen Unikum. Information från skolan skickas via Unikum. Det är därför viktigt att du som vårdnadshavare tar ansvar för att du har en fungerande inloggning och regelbundet tar del av informationen på Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats.

Sjukanmälan

Du gör sjukanmälan via appen Tieto Education. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång per sjukdag, både skolan och fritids får den information du skickar in.

Sjukanmälan

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Klasschema, skola 24 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Adress

Lagmansgatan 34
595 52 Mjölby

lagmansskolan@mjolby.se

Rektor Alfa
Agneta Jonsson

Agneta.Jonsson@mjolby.se

010-234 58 69

Rektor Beta
Joachim Stigenhed

joachim.stigenhed@mjolby.se

010-234 54 21

Biträdande rektor Alfa
Peter Tollsten

peter.tollsten@mjolby.se

010-234 54 91

Biträdande rektor Beta
Lena Thörn Wennerqvist

Lena.Wennerqvist@mjolby.se

010-234 55 35

Skoladministratör
Tina Karlsson

kristine.karlsson@mjolby.se

010-234 52 62

Skoladministratör
Malin Naverstam

Malin.Naverstam@mjolby.se

010-234 55 25

Skoladministratör  

Lotta Nilsson

charlotte.nilsson@mjolby.se

010-234 53 93

Studie- och yrkesvägledare
Nina Spång

nina.spang@mjolby.se

010-234 59 19

Kurator
Thomas Herdendal

thomas.herdendal@mjolby.se



Kurator
Clara Strand

clara.strand@mjolby.se

010-234 52 64



Skolsköterska
Susanna Boström

susanna.bostrom@mjolby.se

010-234 52 69

Bibliotek

010-234 52 58 

010 234 67 14

Jenny Ahlstedt jenny.ahlstedt@mjolby.se

Yahya Al-Haddad yahya.al-haddad@mjolby.se

Karin Andersson karin.andersson@edu.mjolby.se

Alexander Avelöv alexander.avelov@mjolby.se

Charlie Belwin charlie.belwin@mjolby.se

Mattias Blomkvist mattias.blomkvist@edu.mjolby.se

Marie Brink Marie.Brink@mjolby.se

Anna Bronska anna.bronska@mjolby.se

Gabriel Can gabriel.can@edu.mjolby.se

 

Indere Can indere.can@edu.mjolby.se

Elin Danckwardt-Lillieström elin.danckwardt-lilliestrom@edu.mjolby.se

Elisabet Davidsson elisabet.davidsson@edu.mjolby.se

Marie Davidsson marie.davidsson@edu.mjolby.se

Matz Davour matz.davour@edu.mjolby.se

Jenny Ekberg Karlfeldt jenny.karlfeldt-ekberg@edu.mjolby.se

Vania Ekeblad vania.ekeblad@edu.mjolby.se

Cecilia Eklund cecilia.eklund@edu.mjolby.se

Ingela Ekman Fröjd ingela.frojd-ekman@edu.mjolby.se

Viktoria Elebring viktoria.elebring@edu.mjolby.se

 


Erika Eriksson erika.eriksson@mjolby.se

Catrine Flodin catrine.flodin@edu.mjolby.se

Nina Forsberg nina.forsberg@edu.mjolby.se

Anna Freij anna.freij@edu.mjolby.se

Fredrik Gudjonsson fredrik.gudjonsson@edu.mjolby.se

Anna Gånge anna.gange@edu.mjolby.se

Michaela Hansson michaela.hansson@edu.mjolby.se

Andreas Hennerberg andreas.hennerberg@edu.mjolby.se

Josefin Hoffman josefin.hoffman@edu.mjolby.se

 

Jennie Hultqvist jennie.hultqvist@edu.mjolby.se

Frida Jackson frida.jackson@edu.mjolby.se

Mujo Jahic mujo.jahic@edu.mjolby.se

Axel Johansson axel.johansson@mjolby.se

Madeleine Johansson Madeleine.Johansson@mjolby.se

Maria Johansson mariak.johansson@edu.mjolby.se

Filip Järpenmyr Filip.Jarpenmyr@mjolby.se

Bengt-Erik Karlsson Bengt-Erik.Karlsson@edu.mjolby.se

Tove Karlsson tove.karlsson@mjolby.se

Emilie Karlfeldt Emilie.Karlfeldt@mjolby.se

 

Marie Bolmgren Knutsson marie.bolmgren-knutsson@edu.mjolby.se

Veronica Kroonder veronica.kroonder@mjolby.se

Nina Kahlin nina.kahlin@edu.mjolby.se

Karl Larsson karl.larsson@edu.mjolby.se

Gustaf Lönn Gustaf.Lonn@mjolby.se

Anna Leek anna.leek@edu.mjolby.se

Martin lindberg martin.lindberg@edu.mjolby.se

Linda Malmén linda.malmen@edu.mjolby.se

Wajdan Mohammad wajdan.mohammad@mjolby.se

Oskar Mårtensson Jansson oskar.martensson-jansson@mjolby.se

Julia Nilsson julia.nilsson@mjolby.se

 

Liliane Nindereye liliane.nindereye@edu.mjolby.se

Katarina Nordquist katarina.nordquist@mjolby.se

Charlotte Nordström charlotte.nordstrom@edu.mjolby.se

Lars Nyström lars.nystrom@edu.mjolby.se

Susanne Odén Zako susanne.zako-oden@edu.mjolby.se

Hanna Olefalk hanna.olefalk@edu.mjolby.se

Fredrika Olofsson Fredrika.Olofsson@mjolby.se

Carin Olsson carin.olsson@edu.mjolby.se

Josefin Palm josefin.palm@mjolby.se

Joakim Paulsson joakim.paulsson@mjolby.se

 

Per Persson per.persson@edu.mjolby.se

Emma Pettersson Emma.Pettersson@mjolby.se

Florence Petersson Florence.Petersson@mjolby.se

Gunilla Pettersson Löfvendahl gunilla.lofvendal-pettersson@mjolby.se

Jillian Prytz jillian.prytz@mjolby.se

Anna Runemark anna.runemark@mjolby.se

Zara Salmeus zaraM.salmeus@edu.mjolby.se

Nina Spång nina.spang@mjolby.se

Jessica Staaf jessica.staaf@mjolby.se

Maria Strand maria.strand@edu.mjolby.se

Robert Svensson robert.svensson@mjolby.se

 

Ulrika Svensson ulrika.svensson2@edu.mjolby.se

Jakob Törne jakob.torne@mjolby.se

Maria Unemo maria.unemo@mjolby.se

Stina Wickström stina.wickstrom@mjolby.se

Maria Wängström maria.wangstrom@edu.mjolby.se

Christer Öberg christer.oberg@edu.mjolby.se

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?