Blåklintskolan

Blåklintskolan är en skola för elever från förskoleklass till skolår 9. Vi har också fyra fritidshem, Räven, Vargen, Järven och Björnen. På skolan går det cirka 500 elever och cirka 70 medarbetare jobbar kring dessa barn. Blåklintskolan ligger centralt i Mjölby nära bibliotek, simhall och grönområden.

Så arbetar vi

På Blåklintskolan arbetar vi för att skapa de bästa förutsättningarna för lärande och för att erbjuda en väl planerad skoldag för eleverna. Vi har ett ämneslärarsystem redan från det att eleverna går i första klass och upp tills dess de slutar nian. Eleverna undervisas i hemklassrum.

Blåklintskolan är en lärande organisation där vi arbetar för att effektivisera vår undervisning, synliggöra elevernas lärande och att skapa tillgängliga lärmiljöer.

Blåklintskolan har sedan lång tid goda internationella kontakter. Vi gör årligen en språkresa till Spanien och tar också emot spanska elever här.

På skolan finns ett väl fungerande och drivet elevråd som för en viktig talan i många skolfrågor.

Blåklintskolan arbetar med olika former av studie- och yrkesvägledande aktiviteter med eleverna redan från låg ålder. Det gör vi bland annat genom inslag i undervisningen, information, studiebesök, prao och enskilda vägledningssamtal.

Arbetslag Ellen, årskurs F-3: 0142-852 90

Arbetslag Columbus , årskurs 4-6: 0142-850 40

Arbetslag Nobel, årskurs 7-9: 0142-852 89

Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i arbetslag Ellen år F-3

Namn

E-post

Billström, Emma

emma.billstrom@edu.mjolby.se

Björk, Fia

fia.bjork@edu.mjolby.se

Claesson, Karolina

karolina.claesson@edu.mjolby.se

Gustafsson, Jennifer

jennifer.gustafsson@edu.mjolby.se

Hammarlund, Anna

anna.hammarlund@edu.mjolby.se

Hammarlund, Maria

maria.hammarlund@edu.mjolby.se

Hesslid Anna-Carin

anna-karin.hesslid@edu.mjolby.se

Jackleus, Marie

marie.jackleus@edu.mjolby.se

Johansson, Emma

emmah.johansson@edu.mjolby.se

Jönsson, Emma

emmam.jonsson@edu.mjolby.se

Larsson, Catia

catia.larsson@mjolby.se

Ljungberg Orselius, Malin

Malin.Ljungberg-Orselius@mjolby.se

Ljunggren, Fridah

fridah.ljunggren@mjolby.se

Pasuri, Madlen

madlen.pasuri@edu.mjolby.se

Svensson, Sanna

sanna.svensson@mjolby.se

Tuvesson, Anna

anna.tuvesson@edu.mjolby.se


Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i arbetslag Columbus år 4-6

Namn

E-post

Ahlgren, Britt-Louise

britt-louise.ahlgren@mjolby.se

Borg, Andreas

andreas.borg@edu.mjolby.se

Can, Indere

indere.can@mjolby.se

Engholm, Markus

markus.engholm@edu.mjolby.se

Karlström, Marie

marie.karlstrom@edu.mjolby.se

Kjellberg, Susanna

susanna.kjellberg@edu.mjolby.se

Larsson, Tobias

tobias.larsson@mjolby.se

Lifh, Maria

maria.lifh@edu.mjolby.se

Linderson, Moa

moa.linderson@mjolby.se

Nordenjack, Josef

josef.nordenjack@edu.mjolby.se

Pettersson, Åsa

asa.pettersson@mjolby.se

Sehlstedt, Johan

johan.sehlstedt@edu.mjolby.se

Svanlind, Melina

melina.svanlind@edu.mjolby.se

Söder Jansson, Lucas

lucas.soder-jansson@edu.mjolby.se

Westerberg, Sofie

sofie.westerberg@edu.mjolby.se


Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i arbetslag Nobel år 7-9

Namn

E-post

Alhabib, Mohammed

mohammed.alhabib@edu.mjolby.se

Alexandersson, Niklas

niklas.alexandersson@mjolby.se

Balic, Amel

amel.balic@mjolby.se

Bentfors, Kaj

kaj.bentfors@edu.mjolby.se

Boman, Anders

anders.boman@mjolby.se

Forsberg, Nils

nils.forsberg@mjolby.se

Gustafsson, Kristofer

kristofer.gustafsson@edu.mjolby.se

Hennerberg, Martin

martin.hennerberg@edu.mjolby.se

Karlsson, Ann-Louise

ann-louise.karlsson@edu.mjolby.se

Karlsson, Linda

linda.karlsson@edu.mjolby.se

Larsson, Anna

anna.larsson@edu.mjolby.se

Magnusson, Joakim

joakim.magnusson@edu.mjolby.se

Odarp, Sofia

sofia.odarp@mjolby.se

Peterson, Anna

anna.petersson@edu.mjolby.se

Rothman, Ann

ann.rothman@edu.mjolby.se

Sjögren, Erik

erik.sjogren@edu.mjolby.se

Svensson, Linda

linda.svensson@mjolby.se

Söderström, Robin

robin.soderstrom@edu.mjolby.se

Wallin, Sandra

sandra.wallin@edu.mjolby.se

Wenngren, Marlene

marlene.wenngren@edu.mjolby.se

Werner, Anna-Karin

anna-karin.verner@edu.mjolby.se

Xu-Ni, Cecilia

cecilia.xu-ni@edu.mjolby.se


Blåklintskolans fritids

Blåklintskolans fritids består av fyra avdelningar, Räven, Vargen, Järven och Björnen som är indelade efter ålder. Öppettiderna är klockan 6 - 18.

Räven: 072-530 20 94

Vargen: 072-571 36 60

Järven: 072-566 27 73

Björnen: 072-571 36 08

Kontaktuppgifter pedagoger Astrid Fritidshem

Namn

E-post

Aus, Freja

freja.aus@edu.mjolby.se

Axelsson, Frida

frida.axelsson@edu.mjolby.se

Beckman, Louise

louise.beckman@mjolby.se

Bernulf, Lina

lina.bernulf@mjolby.se

Blomkvist, Mattias

mattias.blomkvist@edu.mjolby.se

Forsén, Kalle

karl.forsen@mjolby.se

Forsén, Mona

mona.forsen@edu.mjolby.se

Gustafsson, Jonna

jonna.gustafsson@edu.mjolby.se

Johansson, Annelie

annelie.johansson@mjolby.se

Karlsson, Linn

linn.karlsson@mjolby.se

Kåberg, Jan

jan.johansson-kaberg@mjolby.se

Ledin, Benny

benny.ledin@edu.mjolby.se

Mattsson, Zanna

zanna.mattsson@mjolby.se

Saado, Silva

silva.saado@edu.mjolby.se

Tahiri, Brezart

brezart.tahiri@mjolby.se


Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från rektor kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikumlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sjukanmälan

Från och med höstterminen 2019 ska du göra sjukanmälan via appen Tieto Education. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, både skolan och fritids får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Elevhälsa och övrig personal

Namn

Titel

E-post

Andersson, Elin

Skolsköterska

elin.andersson@mjolby.se

Ihrfält, Elin

Kurator

elin.ihrfalt@mjolby.se

Lundqvist, Kaisa

Kurator

karin.lundqvist@mjolby.se

Larsson Greus, Theresa

Studie och ykesvägledare

theresa.larsson-greus@edu.mjolby.se

Schröder, Karolina

Skolbiblotikarie

karolina.schroder@mjolby.se

Stenman, Per

Vaktmästare

per.stenman@mjolby.se

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Klasschemalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kontakt

Rektor för Blåklintskolan 4-9

Fredrik Lööf
Telefon: 0142-852 82

fredrik.loof@mjolby.se


Rektor för Blåklintskolan år F-3

Camilla Agnebrink
Telefon: 0142-852 51

camilla.agnebrink@mjolby.se


Skoladministratör

Petra Segerberg
Telefon: 0142-853 95

petra.segerberg@mjolby.se


Skoladministratör

Frida Eriksson Carnrot

Telefon: 0142-851 43

frida.eriksson-carnrot@mjolby.se

blaklintskolan@mjolby.se


Adress

Adress: Mårtensgatan 12, 595 32 Mjölby