Blåklintskolan

Blåklintskolan är en skola för elever från förskoleklass till skolår 9. Vi har också fyra fritidshem, Räven, Vargen, Järven och Björnen. På skolan går det cirka 500 elever och cirka 70 medarbetare jobbar kring dessa barn. Blåklintskolan ligger centralt i Mjölby nära bibliotek, simhall och grönområden.

Så arbetar vi

På Blåklintskolan arbetar vi för att skapa de bästa förutsättningarna för lärande och för att erbjuda en väl planerad skoldag för eleverna. Vi har ett ämneslärarsystem redan från det att eleverna går i första klass och upp tills dess de slutar nian. Eleverna undervisas i hemklassrum.

Blåklintskolan är en lärande organisation där vi arbetar för att effektivisera vår undervisning, synliggöra elevernas lärande och att skapa tillgängliga lärmiljöer.

Blåklintskolan har sedan lång tid goda internationella kontakter. Vi gör årligen en språkresa till Spanien och tar också emot spanska elever här.

På skolan finns ett väl fungerande och drivet elevråd som för en viktig talan i många skolfrågor.

Blåklintskolan arbetar med olika former av studie- och yrkesvägledande aktiviteter med eleverna redan från låg ålder. Det gör vi bland annat genom inslag i undervisningen, information, studiebesök, prao och enskilda vägledningssamtal.

Arbetslag Ellen, årskurs F-3: 010-234 52 90 och 010-234 60 70

Arbetslag Columbus , årskurs 4-6: 010-234 50 40 och 010-234 54 26

Arbetslag Nobel, årskurs 7-9: 010-234 52 89 och 010-234 52 72

Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i arbetslag Ellen år F-3

Namn

E-post

Billström, Emma

emma.billstrom@edu.mjolby.se

Björk, Fia

fia.bjork@edu.mjolby.se

Gustafsson, Jennifer

jennifer.gustafsson@edu.mjolby.se

Hammarlund, Maria

maria.hammarlund@edu.mjolby.se

Hesslid Anna-Carin

anna-karin.hesslid@edu.mjolby.se

Jackleus, Marie

marie.jackleus@edu.mjolby.se

Johansson, Emma

emmah.johansson@edu.mjolby.se

Jönsson, Emma

emmam.jonsson@edu.mjolby.se

Lantz, Anna

anna.lantz@mjolby.se

Larsson, Catia

catia.larsson@mjolby.se

Ljungberg Orselius, Malin

Malin.Ljungberg-Orselius@mjolby.se

Ljunggren, Fridah

fridah.ljunggren@mjolby.se

Pasuri, Madlen

madlen.pasuri@edu.mjolby.se

Svensson, Sanna

sanna.svensson@mjolby.se

Tuvesson, Anna

anna.tuvesson@edu.mjolby.se

Wallby, Helene

helene.wallby@mjolby.se


Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i arbetslag Columbus år 4-6

Namn

E-post

Ahlgren, Britt-Louise

britt-louise.ahlgren@mjolby.se

Forsén, Karl

karl.forsen@mjolby.se

Forsen, Mona

mona.forsen@edu.mjolby.se

Karlsson, Jennifer

jennifer.karlsson@mjolby.se

Karlström, Marie

marie.karlstrom@edu.mjolby.se

Kjellberg, Susanna

susanna.kjellberg@edu.mjolby.se

Ledin, Benny

benny.ledin@edu.mjolby.se

Lifh, Maria

maria.lifh@edu.mjolby.se

Linderson, Moa

moa.linderson@mjolby.se

Nilsson Nybacka, Antero

antero.nilsson-nybacka@mjolby.se

Nordenjack, Josef

josef.nordenjack@edu.mjolby.se

Park, Ben

ben.park@mjolby.se

Svanlind, Melina

melina.svanlind@edu.mjolby.se

Söder Jansson, Lucas

lucas.soder-jansson@edu.mjolby.se

Westerberg, Sofie

sofie.westerberg@edu.mjolby.se

Yngve, Patrik

patrik.yngve@mjolby.se


Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i arbetslag Nobel år 7-9

Namn

E-post

Andersson, Linda

linda.k.andersson@mjolby.se

Balic, Amel

amel.balic@mjolby.se

Bentfors, Kaj

kaj.bentfors@edu.mjolby.se

Cervin, Nina

nina.cervin@edu.mjolby.se

Forsberg, Nils

nils.forsberg@mjolby.se

Franzén, Sandra

sandra.franzen@mjolby.se

Gustafsson, Kristofer

kristofer.gustafsson@edu.mjolby.se

Hennerberg, Martin

martin.hennerberg@edu.mjolby.se

Karlsson, Linda

linda.karlsson@edu.mjolby.se

Larsson, Anna

anna.larsson@edu.mjolby.se

Larsson, Tobias

tobias.larsson@mjolby.se

Miletic Gager, Sofia

sofia.mileticgager@edu.mjolby.se

Mäesalu, Silver

silver.maesalu@mjolby.se

Orrenius, Karl

karl.orrenius@mjolby.se

Pape, Malin

malin.pape@edu.mjolby.se

Rothman, Ann

ann.rothman@edu.mjolby.se

Sehlstedt, Johan

johan.sehlstedt@edu.mjolby.se

Sjögren, Erik

erik.sjogren@edu.mjolby.se

Susi, Eda

eda.susi@edu.mjolby.se

Svensson, Linda

linda.m.svensson@mjolby.se

Söderström, Robin

robin.soderstrom@edu.mjolby.se

Xu-Ni, Cecilia

cecilia.xu-ni@edu.mjolby.se

Örnvall, Tony

tony.ornvall@edu.mjolby.se


Räven: 072-530 20 94

Vargen: 072-571 36 60

Järven: 072-566 27 73

Björnen: 072-571 36 08

Kontaktuppgifter pedagoger Astrid Fritidshem

Namn

E-post

Aus, Freja

freja.aus@edu.mjolby.se

Axelsson, Frida

frida.axelsson@edu.mjolby.se

Beckman, Louise

louise.beckman@mjolby.se

Bergquist, Jacob

jacob.bergquist@edu.mjolby.se

Borg, Linda

linda.borg@mjolby.se

Gustafsson, Jonna

jonna.gustafsson@edu.mjolby.se

Johansson, Annelie

annelie.johansson@mjolby.se

Johansson Kåberg, Jan

jan.johansson-kaberg@mjolby.se

Myrefelt, Ida

ida.myrefelt@mjolby.se

Nielsen, Alice

alice.nielsen@mjolby.se

Odarp, Sofia

sofia.odarp@mjolby.se

Pettersson, Åsa

asa.pettersson@mjolby.se

Saado, Silva

silva.saado@edu.mjolby.se

Åberg, Hampus

hampus.aberg@mjolby.se


Blåklintskolans fritids

Blåklintskolans fritids består av fyra avdelningar, Räven, Vargen, Järven och Björnen som är indelade efter ålder. Öppettiderna är klockan 6 - 18.

Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från rektor kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sjukanmälan

Från och med höstterminen 2019 ska du göra sjukanmälan via appen Tieto Education. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, både skolan och fritids får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Elevhälsa och övrig personal

Namn

Titel

E-post

Helen Frid

Skolsköterska

helen.frid@mjolby.se

Ihrfält, Elin

Kurator

elin.ihrfalt@mjolby.se

Lundqvist, Kaisa

Kurator

karin.lundqvist@mjolby.se

Larsson Greus, Theresa

Studie och ykesvägledare

theresa.larsson-greus@edu.mjolby.se

Gomér, Jennie

Skolbiblotikarie

jennie.gomer@mjolby.se

Stenman, Per

Vaktmästare

per.stenman@mjolby.se

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Klasschema Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Rektor för Blåklintskolan 7-9

Fredrik Lööf
Telefon: 010-234 52 82

fredrik.loof@mjolby.se


Rektor för Blåklintskolan 4-6

Anna Ahlm

Telefon: 010-234 63 73

anna.ahlm@mjolby.se


Rektor för Blåklintskolan år F-3

Camilla Agnebrink
Telefon: 010-234 60 13

camilla.agnebrink@mjolby.se


Skoladministratör

Frida Eriksson Carnrot

Telefon: 010-234 51 43

frida.eriksson-carnrot@mjolby.se


Skoladministratör

Eva Nilsson

Telefon: 010-234 53 95

eva.nilsson2@mjolby.se


Adress

Adress: Mårtensgatan 12, 595 32 Mjölby