Blåklintskolan

Blåklintskolan är en skola för elever från förskoleklass till skolår 9. Vi har också fyra fritidshem, Räven, Vargen, Järven och Björnen. På skolan går det cirka 500 elever och cirka 70 medarbetare jobbar kring dessa barn. Blåklintskolan ligger centralt i Mjölby nära bibliotek, simhall och grönområden.

Så arbetar vi

Lärare och elever arbetar i längre sammanhängande lektioner för att skapa de bästa förutsättningarna för lärande och för att få en väl planerad skoldag för eleverna. Vi har ett ämneslärarsystem redan från det att eleverna går i första klass och upp tills dess de slutar nian.

Blåklintskolan har sedan lång tid goda internationella kontakter och deltar årligen i olika fortbildningsinsatser i och utanför Sverige. En ledstjärna i vår undervisning är Visible learning, Det synliga lärandet – där John Hatties forskning både präglar och inspirerar oss.

På skolan finns ett elevdrivet café som hjälper till vid skolans olika typer av arrangemang, exempelvis personalkonferenser, föräldramöten, disco eller olika föreningars årsmöten.

Blåklintskolan arbetar med olika former av studie- och yrkesvägledande aktiviteter med eleverna redan från låg ålder. Det gör vi bland annat genom inslag i undervisningen, information, studiebesök, prao och enskilda vägledningssamtal.

Arbetslag Ellen, årskurs F-3: 0142-852 90

Arbetslag Columbus , årskurs 4-6: 0142-850 40

Arbetslag Nobel, årskurs 7-9: 0142-852 89

Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i arbetslag Ellen år F-3

Namn

E-post

Billström, Emma

emma.billstrom@edu.mjolby.se

Björk, Fia

fia.bjork@edu.mjolby.se

Claesson, Karolina

karolina.claesson@edu.mjolby.se

Gustafsson, Jennifer

jennifer.gustafsson@edu.mjolby.se

Hammarlund, Anna

anna.hammarlund@edu.mjolby.se

Hammarlund, Maria

maria.hammarlund@edu.mjolby.se

Hesslid Anna-Carin

anna-karin.hesslid@edu.mjolby.se

Jackleus, Marie

marie.jackleus@edu.mjolby.se

Jönsson, Emma

emmam.jonsson@edu.mjolby.se

Karlsson, Linn

linn.karlsson@mjolby.se

Lind, Wictoria

wictoria.lind@mjolby.se

Ljungberg Orselius, Malin

Malin.Ljungberg-Orselius@mjolby.se

Pape, Malin

malin.pape@edu.mjolby.se

Pasuri, Madlen

madlen.pasuri@edu.mjolby.se

Svensson, Sanna

sanna.svensson@mjolby.se

Tuvesson, Anna

anna.tuvesson@edu.mjolby.se


Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i arbetslag Columbus år 4-6

Namn

E-post

Ahlgren, Britt-Louise

britt-louise.ahlgren@mjolby.se

Engholm, Markus

markus.engholm@edu.mjolby.se

Julius Hampe

julius.hampe@edu.mjolby.se

Johansson, Emma

emmah.johansson@edu.mjolby.se

Karlström, Marie

marie.karlstrom@edu.mjolby.se

Kjellberg, Susanna

susanna.kjellberg@edu.mjolby.se

Larsson, Tobias

tobias.larsson@mjolby.se

Lifh, Maria

maria.lifh@edu.mjolby.se

Linderson, Moa

moa.linderson@mjolby.se

Myrberg, Maria

maria.myrberg@edu.mjolby.se

Nordenjack, Josef

josef.nordenjack@edu.mjolby.se

Pettersson, Åsa

asa.pettersson@mjolby.se

Sehlstedt, Johan

johan.sehlstedt@edu.mjolby.se

Svanlind, Melina

melina.svanlind@edu.mjolby.se

Söder Jansson, Lucas

lucas.soder-jansson@edu.mjolby.se


Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i arbetslag Nobel år 7-9

Namn

E-post

Alhabib, Mohammed

mohammed.alhabib@edu.mjolby.se

Bentfors, Kaj

kaj.bentfors@edu.mjolby.se

Boman, Anders

anders.boman@mjolby.se

Forsberg, Nils

nils.forsberg@mjolby.se

Gager Miletic, Sofia

sofia.mileticgager@edu.mjolby.se

Gustafsson, Kristofer

kristofer.gustafsson@edu.mjolby.se

Hennerberg, Martin

martin.hennerberg@edu.mjolby.se

Hugoh, Sol-Britt

sol-britt.hugoh@edu.mjolby.se

Karlsson, Linda

linda.karlsson@edu.mjolby.se

Larsson, Anna

anna.larsson@edu.mjolby.se

Magnusson, Joakim

joakim.magnusson@edu.mjolby.se

Odarp, Sofia

sofia.odarp@mjolby.se

Peterson, Anna

anna.petersson@edu.mjolby.se

Rasmussen, Dan

dan.rasmussen@edu.mjolby.se

Rothman, Ann

ann.rothman@edu.mjolby.se

Schander, Benjamin

schander.benjamin@mjolby.se

Sjögren, Erik

erik.sjogren@edu.mjolby.se

Spång, Andreas

andreas.spang@edu.mjolby.se

Wallin, Sandra

sandra.wallin@edu.mjolby.se

Wenngren, Marlene

marlene.wenngren@edu.mjolby.se

Werner, Anna-Karin

anna-karin.verner@edu.mjolby.se

Westerberg, Sofie

sofie.westerberg@edu.mjolby.se

Örnvall, Tony

tony.ornvall@edu.mjolby.se

 

Blåklintskolans fritids

Blåklintskolans fritids består av fyra avdelningar, Räven, Vargen, Järven och Björnen som är indelade efter ålder. Öppettiderna är klockan 6 - 18.

Räven: 072-530 20 94

Vargen: 072-571 36 60

Järven: 072-566 27 73

Björnen: 072-571 36 08

Kontaktuppgifter pedagoger Astrid Fritidshem

Namn

E-post

Andersson, Daniel

daniel.k.andersson@mjolby.se

Aus, Freja

freja.aus@edu.mjolby.se

Axelsson, Frida

frida.axelsson@edu.mjolby.se

Bergqvist. Jacob

jacob.bergqvist@edu.mjolby.se

Bernulf, Lina

lina.bernulf@mjolby.se

Forsén, Kalle

karl.forsen@mjolby.se

Forsén, Mona

mona.forsen@edu.mjolby.se

Gustafsson, Jonna

jonna.gustafsson@edu.mjolby.se

Karlsson, Lisa

ann-louise.karlsson@edu.mjolby.se

Mattsson, Zanna

zanna.mattsson@mjolby.se

Rosén, Malin

malin.rosen@mjolby.se

Saado, Silva

silva.saado@edu.mjolby.se


Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från rektor kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikumlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sjukanmälan

Från och med höstterminen 2019 ska du göra sjukanmälan via appen Tieto Education. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, både skolan och fritids får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Elevhälsa och övrig personal

Namn

Titel

E-post

Andersson, Elin

Skolsköterska

elin.andersson@mjolby.se

Ihrfält, Elin

Kurator

elin.ihrfalt@mjolby.se

Lundqvist, Kaisa

Kurator

karin.lundqvist@mjolby.se

Larsson Greus, Theresa

Studie och ykesvägledare

theresa.larsson-greus@edu.mjolby.se

Schröder, Karolina

Skolbiblotikarie

karolina.schroder@mjolby.se

Stenman, Per

Vaktmästare

per.stenman@mjolby.se

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Klasschemalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kontakt

Rektor för Blåklintskolan 4-9

Fredrik Lööf
Telefon: 0142-852 82

fredrik.loof@mjolby.se


Rektor för Blåklintskolan år F-3

Sebastian Hagård
Telefon: 0142-852 51

sebastian.hagard@mjolby.se


Biträdande Rektor

Camilla Agnebrink
Telefon: 0142-36 60 13

camilla.agnebrink@mjolby.se


Skoladministratör

Nicolina Häll
Telefon: 0142-853 95

nicolina.hall@mjolby.se


Skoladministratör

Frida Eriksson Carnrot

Telefon: 0142-851 43

frida.eriksson-carnrot@mjolby.se

blaklintskolan@mjolby.se


Adress

Adress: Mårtensgatan 12, 595 32 Mjölby