Vasaskolan

Vasaskolans enter. Foto. Hns Elvingsson, Bo Regne´´ll

Vasaskolan är en F-3 skola, med cirka 280 elever fördelat på 14 klasser. Vi har också ett fritidshem med fyra avdelningar, Falken, Gladan, Höken och Ugglan. Eleverna kommer från östra och centrala Mjölby. Ni är alltid välkomna att hälsa på oss på Vasaskolan!

Så arbetar vi

På Vasaskolan arbetar vi med barnen i fokus. Alla vuxna på skolan delar ansvaret för våra barn, och vi har stödfunktioner som kan bli engagerade när det är något utöver det vanliga.

Vi tycker att ett klimat där vi respekterar varandra, behandlar varandra med vänlighet och tolerans och tar ansvar för oss själva och andra, både vuxna och barn, är en förutsättning för en fungerande skola.

Förskoleklass A: 010-234 52 78

Förskoleklass B: 010-234 52 75

Förskoleklass C: 010-234 59 12

Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i årskurs F-3

Klass/pedagog

Namn, e-post

Specialpedagog

Johanna Wall
Johanna.Wall@edu.mjolby.se

Idrott

Linus Knutsson
Linus.Knutsson@edu.mjolby.se

Förskoleklass A

Marie Bergengren
Marie.Bergengren@edu.mjolby.se

Förskoleklass A

Jenny Jansson
JennyA.Jansson@edu.mjolby.se

Förskoleklass B

Lisa Karlsson
Lisa.Karlsson@edu.mjolby.se

Förskoleklass B

Marie Freij
marie.freij@mjolby.se

Förskoleklass C

Annelie Hermansson
Annelie.Hermansson@edu.mjolby.se

Förskoleklass C

Jonna Jarl
Jonna.Jarl@edu.mjolby.se

1A

Catherine Hildén
Catherine.HildenElebring@edu.mjolby.se

1B

Anna Wall
Anna.Wall@mjolby.se

1C

Mattias Johansson
Mattias.Johansson@edu.mjolby.se

1D

Frida Johansson
Frida.Johansson@mjolby.se

År 1

Kerstin Levin
Kerstin.Levin@mjolby.se

År 1

Zara M Salmeus
ZaraM.Salmeus@edu.mjolby.se

2A

Olivia Palm
Olivia.Palm@edu.mjolby.se

2B

Pia Sundling
Pia.Sundling@mjolby.se

2C

Cecilia Svensk
Cecilia.Svensk@mjolby.se

2D

David Armyr
David.Armyr@mjolby.se

År 2

Ulrica Herdendal
Ulrica.Herdendal@edu.mjolby.se

År 2

Cecilia Kindahl
Cecilia.Kindahl@edu.mjolby.se

3A

Therese Johansson
Therese.Jansson@mjolby.se

3B

Linda Andersson
Linda.Andersson@edu.mjolby.se

3C

Nina Sonnelind
Nina.Sonnelind@edu.mjolby.se

År 3

Jennie Albinsson Hammarbäck
Jennie.Albinsson-Hammarback@edu.mjolby.se

År 3

Susanne Andersson
Susanne.M.Andersson@edu.mjolby.se


Fritids

På Vasaskolan finns fyra avdelningar, Falken, Gladan, Höken och Ugglan. Vi strävar efter att ha ett brett utbud av aktiviteter på fritids. Här finns också möjlighet till avkoppling.

Gladans fritids: 010-234 52 78 och 0727 - 43 74 83

Hökens fritids: 010-234 50 35 och 0703 - 05 60 21

Ugglans fritids: 010-234 52 78 och 0768 - 45 01 90

Falkens fritids : 010-234 52 75 och 0722 - 14 40 85

Kontaktuppgifter pedagoger fritidshem Gladan, Höken, Ugglan och Falken

Namn

E-post

Johanna Norgren

Johanna.Norgren@mjolby.se

Anna Sundberg

Anna.Sundberg@mjolby.se

Angelica Spångberg

Angelica.Spangberg@mjolby.se

Linnéa Erm

Linnea.Erm@mjolby.se

Lina Gustavsson

LinaB.Gustavsson@edu.mjolby.se

Amanda Andersson

AmandaI.Andersson@edu.mjolby.se

Lina Gustavsson

LinaB.Gustavsson@edu.mjolby.se

Christel Johansson

Christel.Johansson@mjolby.se

Linda Kind

Linda.Kind@edu.mjolby.se

Eva Vettergren

Eva.Vettergren@edu.mjolby.se

Charlotte Royson

Charlotte.Royson@mjolby.se

Charlotte Hedlund

Charlotte.Hedlund@mjolby.se

Camilla Moberg

Camilla.Moberg@edu.mjolby.se

Felicia Brehmer Almén

Felicia.Bremer-Almen@mjolby.se

Sofie Sundström

SofieA.Sundstrom@edu.mjolby.se


Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från rektor kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Det går också att logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs från och med höstterminen 2019 via appen Tieto Education. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, både skolan och fritids får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Schema

Läsåret 2021/2022 börjar måndagen den 16 augusti klockan 8. Det är en vanlig skoldag med lunch. Efter skoldagen är fritids öppet ordinarie tider.

Klassernas schema går att hitta på webben.

Klasschema Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Telefon: 010-234 53 96
vasaskolan@mjolby.se

Rektor

Ann-Sofie Bremer Hjertstedt
Telefon: 010-234 52 28

ann-sofie.bremer-hjertstedt@mjolby.se


Biträdande Rektor

Malin Andersson
Telefon: 010-234 52 50

malin.andersson@mjolby.se


Skoladministratör

Johanna Wermäng
Telefon: 010-234 53 96

Johanna.Wermang@mjolby.se

Skolsköterskor

Susanna Boström (Klasser A och B i alla årskurser)
Telefon: 010-234 52 69

susanna.bostrom@mjolby.se

Annika Edberg (Klasser C och D i alla årskurser)
Telefon: 072-520 91 45

Annika.Edberg@mjolby.se


Kurator

Tamara Lindblom
Telefon: 010-234 52 64
Tamara.Lindblom@mjolby.se

 

Fritidsavdelning Falken

Telefon: 010-234 52 75

Fritidsavdelning Gladan

Telefon: 010-234 52 78


Fritidsavdelning Höken

Telefon: 010-234 50 35


Fritidsavdelning Ugglan

Telefon: 010-234 59 12


Bokens matsal

Telefon: 010-234 52 04


Adress: Lagmansgatan 12, 595 51 Mjölby