Vasaskolan

Vasaskolans enter. Foto. Hns Elvingsson, Bo Regne´´ll

Vasaskolan är en F-3 skola, med cirka 280 elever fördelat på 12 klasser. Vi har också ett fritidshem med fyra avdelningar, Falken, Gladan, Höken och Ugglan. Eleverna kommer från östra och centrala Mjölby. Ni är alltid välkomna att hälsa på oss på Vasaskolan!

Så arbetar vi

På Vasaskolan arbetar vi med barnen i fokus. Alla vuxna på skolan delar ansvaret för våra barn, och vi har stödfunktioner som kan bli engagerade när det är något utöver det vanliga.

Vi tycker att ett klimat där vi respekterar varandra, behandlar varandra med vänlighet och tolerans och tar ansvar för oss själva och andra, både vuxna och barn, är en förutsättning för en fungerande skola. Vi har ett bemannat skolbibliotek och en skolbibliotekarie som samverkar med lärarna på skolan inom ämnen som informationssökning, källhantering och sociala medier.

Förskoleklass A: 010-234 52 78

Förskoleklass B: 010-234 52 75

Förskoleklass C: 010-234 59 12

Kontaktuppgifter till lärare och pedagoger i årskurs F-3

Klass/pedagog

Namn, e-post

Specialpedagog

Johanna Wall
Johanna.Wall@edu.mjolby.se

Speciallärare

Jennie Albinsson Hammarbäck
Jennie.Albinsson-Hammarback@edu.mjolby.se

Idrott

Amanda Andersson, vik Ht-22

AmandaI.Andersson@edu.mjolby.se


Linus Knutsson

Linus.Knutsson@edu.mjolby.se

Förskoleklass A

Catherine Hildén
Catherine.HildenElebring@edu.mjolby.se


Jenny Jansson
JennyA.Jansson@edu.mjolby.se

Förskoleklass B

Lisa Karlsson
Lisa.Karlsson@edu.mjolby.se


Linda Andersson
Linda.Andersson@edu.mjolby.se

Förskoleklass C

Annelie Hermansson
Annelie.Hermansson@edu.mjolby.se


Karin Eriksson

Karin.Eriksson2@mjolby.se

1A

Marie Bergengren
Marie.Bergengren@edu.mjolby.se


Hanna Trulsson

Hanna.Trulsson@mjolby.se

1B

Marie Freij
Marie.Freij@mjolby.se


Gabriella Johansson

Gabriella.Johansson@mjolby.se

1C

Jonna Jarl
Jonna.Jarl@edu.mjolby.se


Helén Eriksson

Helen.Eriksson2@mjolby.se

2A

Emma Malmström

Emma.Malmstrom@mjolby.se


Lotta Lundberg

Charlotta.Lundberg@mjolby.se

2B

Frida Johansson
Frida.Johansson@mjolby.se


Isabelle Eld

Isabelle.Eld@mjolby.se

2C

Mattias Johansson
Mattias.Johansson@edu.mjolby.se


Lisa Carlström

Lisa.Carlstrom@mjolby.se

3A

Cecilia Svensk
Cecilia.Svensk@mjolby.se

3B

Olivia Palm
Olivia.Palm@edu.mjolby.se


David Armyr
David.Armyr@mjolby.se

3C

Ulrica Herdendal
Ulrica.Herdendal@edu.mjolby.se


Julia Bäckström

Julia.Backstrom@mjolby.se

År 3

Susanne Andersson
Susanne.M.Andersson@edu.mjolby.s


Fritids

På Vasaskolan finns fyra avdelningar, Falken, Gladan, Höken och Ugglan. Vi strävar efter att ha ett brett utbud av aktiviteter på fritids. Här finns också möjlighet till avkoppling.

Gladans fritids: 010-234 52 78 och 0727 - 43 74 83

Hökens fritids: 010-234 50 35 och 0703 - 05 60 21

Ugglans fritids: 010-234 52 78 och 0768 - 45 01 90

Falkens fritids : 010-234 52 75 och 0722 - 14 40 85

Kontaktuppgifter pedagoger fritidshem Gladan, Höken, Ugglan och Falken

Namn

E-post

Anders Fransson

Anders.Fransson@mjolby.se

Moa Lundberg

Moa.Lunbdberg@mjolby.se

Mimmi Eriksson

Mimmi.Eriksson@mjolby.se

Sofie Sundström

SofieA.Sundstrom@edu.mjolby.se

Jessica Persson

Jessica.Persson2@mjolby.se

Lina Gustavsson

LinaB.Gustavsson@edu.mjolby.se

Wilmer Sincic

Wilmer.Sincic@mjolby.se

Öygunn Öhman

Oygunn.Ohman@mjolby.se

Christel Johansson

Christel.Johansson@mjolby.se

Linda Kind

Linda.Kind@edu.mjolby.se

Ronja Strandberg

Ronja.Strandberg@mjolby.se

Charlotte Hedlund

Charlotte.Hedlund@mjolby.se

Camilla Moberg

Camilla.Moberg@edu.mjolby.se

Felicia Brehmer Almén

Felicia.Bremer-Almen@mjolby.se

Eva Vettergren

Eva.Vettergren@edu.mjolby.se

Tora Hall

Tora.Hall@mjolby.se


Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från rektor kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Det går också att logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs från och med höstterminen 2019 via appen Tieto Education. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, både skolan och fritids får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Schema

Läsåret 2022/2023 börjar tisdagen den 16 augusti klockan 8. Det är en vanlig skoldag med lunch. Efter skoldagen är fritids öppet ordinarie tider.

Klassernas schema går att hitta på webben.

Klasschema Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Telefon: 010-234 53 96
vasaskolan@mjolby.se

Rektor

Ann-Sofie Bremer Hjertstedt
Telefon: 010-234 52 28

ann-sofie.bremer-hjertstedt@mjolby.se


Biträdande Rektor

Malin Andersson
Telefon: 010-234 52 50

malin.andersson@mjolby.se


Skoladministratör

Eva Nilsson
Telefon: 010-234 53 96

eva.nilsson2@mjolby.se

Skolsköterskor

Susanna Boström (Klasser A och B i alla årskurser)
Telefon: 010-234 52 69

susanna.bostrom@mjolby.se

Annika Edberg (Klasser C och D i alla årskurser)
Telefon: 072-520 91 45

Annika.Edberg@mjolby.se


Kurator

Ivanella Halilovic
Telefon: 010-234 52 64
Ivanella.Halilovic@mjolby.se


Fritidsavdelning Falken

Telefon: 010-234 52 75

Fritidsavdelning Gladan

Telefon: 010-234 52 78


Fritidsavdelning Höken

Telefon: 010-234 50 35


Fritidsavdelning Ugglan

Telefon: 010-234 59 12


Bokens matsal

Telefon: 010-234 52 04


Adress: Lagmansgatan 12, 595 51 Mjölby

Senast publicerad