Mjölby kommun, länk till startsidan

Kontakta oss på kulturskolan

På kulturskolan får barn och ungdomar i Mjölby kommun möjlighet till undervisning i konstnärliga och kulturella ämnen på eftermiddagar och kvällar.

Vi har undervisning i olika ämnen som musik, drill samt bild och form. Vi undervisar både i enskilda lektioner och i grupper.

Kulturskolan hittar du i Lagmanskolan, med entré från baksidan av skolan (via gång- och cykelvägen mellan Lagmansgatan och Bondegatan).

Följ oss på Facebook Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Här undervisar vi

Vi undervisar i kulturskolans lokaler på Lagmanskolan, Lagmansgatan 34, i Mjölby. Undervisning i ämnet bild och form sker i Konsthallen, Industrigatan 6 i Mjölby. Viss undervisning sker även på andra ställen i kommunen.

Hitta till kulturskolan på karta Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Hitta till Konsthallen på karta Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Våra medarbetare

Tommy Öster

Tommy jobbar med administrativa uppgifter på kulturskolan.


E-post: tommy.oster@mjolby.se


Cecilia Uhlin

Cecilia har de flesta av våra grupper i bild och form. Den mesta undervisningen äger rum i Konstlokalen som vi delar med Mjölby konstförening.
Adress: Industrigatan 6 i Mjölby (mittemot Norrgården).

E-post: cecilia.uhlin@mjolby.se


Nada Tendzeric

Nada har några grupper i bild och form, dels i Konstlokalen, men också i Hyresgästföreningens lokal på Prästgårdsliden i Mjölby.

E-post: nada.tendzeric@mjolby.se

Josefin Friberg

Josefin undervisar två grupper i Mantorp.

E-post: josefin.friberg@mjolby.se

Maria (Mia) Dahl

Mia undervisar på trombon, baryton, valthorn och tuba. Hennes övriga ämnen är Brasslek, Musikverkstan, blåsorkester, Mjölby Ungdomsmusikkår samt undervisning för barn och ungdomar inom anpassad skolgång på Egebyskolan och på Dackeskolan.


E-post: maria.dahl@mjolby.se

Olov Lindberg

Olov undervisar främst i trumpet och valthorn, men har även elever i trombon, baryton och tuba. Hans övriga ämnen är Brasslek, Musikverkstan, blåsorkester, Kulturskolans storband, samt stämrepetition av Mjölby Ungdomsmusikkårs trumpetsektion. Han ger också lektioner i musikteori och gehörslära.


E-post: olov.lindberg@mjolby.se

Ylva Jönsson

Ylva är träblåslärare med klarinett som huvudinstrument. Hon undervisar även på oboe och piano. Hennes övriga ämnen är Musiklek i förskoleklass, Träblåslek, blåsorkester och klarinettensemble.


E-post: ylva.jonsson@mjolby.se

Julia Sandberg

Julia undervisar på tvärflöjt. Hennes övriga ämnen är kör, blåsorkester, Instrumentlek och Musiklek i förskoleklass.

E-post: julia.sandberg@mjolby.se

Torbjörn Nilsson

Torbjörn undervisar i saxofon och ersätter Alexandros Koutsogiannis som är tjänstledig för studier. Torbjörn jobbar även med Musikverkstan, Träblåslek och storbandet Black River Big Band samt kulturskolans integrationsprojekt.

E-post: torbjorn.nilsson@mjolby.se

 

Sasa Jovicic

Sasa är lärare i våra nya ämnen Digital musik och Film. Andra ämnen som kan förekomma inom hans fack är skapande i 3D och VR (virtual reality).

Sasa är också konstnär, utbildad bland annat i Skulptur och Fri konst.

E-post: sasa.jovicic@mjolby.se


Vi har tre lärare i ämnet Drill:

Lillemor Rehn, lillemor.rehn@mjolby.se

Sandra Borg sandra.borg@mjolby.se

Josefin Winell, josefin.winell@mjolby.se


Hannah Levander Frylertz

Hannah undervisar från hösten 2023 i dansmix som är en kurs där eleverna får prova både jazz och modern dans.


E-post: hannah.LevanderFrylertz@mjolby.se

Ingemar Hjertén

Ingemar undervisar i ämnena fiol, altfiol, cello, kontrabas och dragspel. Övriga ämnen är stråkorkester, stråkkvartett, Musikverkstan och Stråklek.
Han leder även en vuxenorkester - Mjölby Musiksällskap.

E-post: ingemar.hjerten@mjolby.se

Ulrika Hagman

Ulrika undervisar i fiol och viola. Övriga ämnen är Stråklek och i våra olika stråkorkestrar. Övriga ämnen är Musiklek i förskoleklass och ämnet Funktionsinriktad musikterapi (FMT).

E-post: ulrika.hagman@mjolby.se

Therese Hållén

Therese undervisar på fiol, viola, cello, kontrabas, elbas och piano. Hon jobbar också med våra stråkorkestrar, Musikverkstan, POP-grupper och i vårt integrationsprojekt.

E-post: therese.hallen@mjolby.se

Andreas Niskala

Andreas har hand om vår slagverksundervisning. Han arbetar även med olika orkestrar, bland annat är han ledare för Mjölby Ungdomsmusikkår. Andra ämnen han har är Musikverkstan och slagverksensemble.

E-post: andreas.niskala@mjolby.se


Adam Olofsson

Adam undervisar trumsetselever och Musikverkstan.

E-post: adam.olofsson@mjolby.se

Tina Herrgårdh

Tina är enhetschef på kulturskolan, men jobbar också med blåsorkestrar och ibland med sitt huvudinstrument tvärflöjten.

E-post: tina.herrgardh@mjolby.se

Kontakt

Kulturskolan
Besöksadress
Lagmansgatan 34, 595 52 Mjölby
Telefon enhetschef:

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?