Mjölby kommun, länk till startsidan

Vifolkaskolan 7-9

Vifolkaskolan 7-9 ligger i Mantorp. Vi har cirka 320 elever fördelade på 12 klasser.

Så arbetar vi

På Vifolkaskolan 7-9 samlas alla elever i Mantorp efter att de gått ut 6:an.

Vi har höga förväntningar på alla elever och elevernas lärande är i fokus. Vi anser att alla elever har möjlighet att lära om de får rätt förutsättningar. Elevhälsan samverkar med den pedagogiska personalen för att utveckla skolans lärmiljöer genom att på organisationsnivå arbeta med stöd och stimulans i undervisningen, på gruppnivå med extra anpassningar och på individnivå med särskilt stöd.

Elev- och föräldrainflytande på Vifolkaskolan är formaliserat i mentorstid, elevråd och föräldraråd. Varje år genomförs utvecklingsarbete för att bibehålla tryggheten på skolan.

Vår studie- och yrkesvägledare arbetar aktivt med att ge ungdomar vägledning såväl genom personlig kontakt som genom inslag i den dagliga undervisningen, studiebesök, prao, gymnasiebesök och föreläsningar.

På skolan finns en fritidsgård som är öppen under dag- och kvällstid.

Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från personal kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats.

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs via appen Tieto Education. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, och skolan får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Specialkost köket, sjukanmälan

Telefon: 0730-92 98 81

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Schema, skola24 Länk till annan webbplats.

Adress

Box 46, Skolvägen 3, 595 58 Mantorp

Titel/plats

Namn, e-post och telefon

Rektor

Sara Andersson
sara.g.andersson@mjolby.se

010-234 56 02

Biträdande rektor

Camilla Wall
camilla.wall@edu.mjolby.se

010-234 56 14

Skoladministratör/
ordningsansvarig

Peter Carlsson
peter.carlsson@mjolby.se
010- 234 56 00

Kurator

Anna Tapper

anna.tapper@mjolby.se

010-234 56 01

Studie- och yrkesvägledare/
redaktör

Anneli Wikström
anneli.wikstrom@mjolby.se
073-361 20 30

Skolsköterska

Marie Wolving
marie.wolving@mjolby.se
010-234 52 13
073 - 84 26 161

Skolbibliotekarie

Ulrika Boström

ulrika.bostrom@mjolby.se

010-234 56 06

Skolvärdinna

Katrine Somogyvary
katrine.somogyvary@edu.mjolby.se
010-234 56 06

Elevassistent

Anna Björkman
anna.bjorkman@mjolby.se

Elevassistent

Emma Cernvall
emma.cernvall@mjolby.se

Elevassistent

Maja Herland
maja.herland@mjolby.se

Elevassistent

Therese Kindstrand
therese.kindstrand@edu.mjolby.se

Lärarassistent

Annika Bäck
annika.back@edu.mjolby.se

Vaktmästare/redaktör

Gunnar Högberg
gunnar.hogberg@mjolby.se
010-234 56 04

Vifolkahallen

010-234 56 09

Mantorpsgruppen

010-234 56 17

Skolköket

vifolka@mjolby.se
010-234 56 11

Hemkunskapen

010-234 56 10

Fritidsgården

010-234 56 15
010-234 56 16

Klämmestorps idrottshall

010-234 56 34




Namn och e-post

Ämne

Almquist Karin (tjl)
karin.almqvist@edu.mjolby.se

Sp, Sv

Andersson Margareta
margareta.andersson@mjolby.se

Ty, Eng

Andersson Marianne
marianne.andersson@mjolby.se

Bild

Anderö Eva
eva.andero@edu.mjolby.se

Hkk

Asteberg Lydia
lydia.asteberg@mjolby.se

Sp, Eng

Barros Lando
lando.barros@mjolby.se

Sp

Bergkvist Fredrik
fredrik.bergkvist@mjolby.se

Ma, No

Björk Cecilia
cecilia.bjork@edu.mjolby.se

Fra

Eklind Helen
helen.eklind@mjolby.se

Eng, Sv

Grönlund Lisa (tjl)

lisa.gronlund@mjolby.se

Idrott

Gustafsson Maud
maud.gustafsson@edu.mjolby.se

Ma, No

Hedström Maria

maria.hedstrom@edu.mjolby.se

Textilslöjd

Heiskanen Camilla
camilla.heiskanen@edu.mjolby.se

So

Hilding Noel
noel.hilding@mjolby.se

Idrott

Jungmalm Carina
carina.jungmalm@edu.mjolby.se

No, Ma

Karlsson Christina
christina.karlsson@mjolby.se

Hkk

Karlsson Daniel
daniel.e.karlsson@mjolby.se

Sv, So

Lagervall Anna

anna.lagervall@edu.mjolby.se

Eng

Lantbom Kristoffer
per-kristoffer.lantbom@mjolby.se

So

Larsson Elin
elin.larsson@mjolby.se

Eng, Sv

Larsson Tillmar Jacob
jacob.tillmar@mjolby.se

Eng, Sv

Lindwall Thomas

thomas.lindwall@edu.mjolby.se

Fy, Tk, Ma

Lundén Magnus
magnus.lunden@edu.mjolby.se

Mu

Meunier-Lemoine Sebastien
sebastien.meunier-lemoine@mjolby.se

Idrott

Modig Tjärnström Hanna

hanna.modigtjarnstrom@mjolby.se

Ma, No

Norin Helène

helene.norin@mjolby.se

Specialpedagog

Olofsson Thomas
thomas.olofsson@edu.mjolby.se

Trä- och metallslöjd

Olofsson Ylva
ylva.olofsson@edu.mjolby.se

Speciallärare

Rasmussen Dan
dan.rasmussen@mjolby.se

Ma, No

Söderström Robin
robin.soderstrom@mjolby.se

So

Wallberg Brage Malin (tjl)

malin.wallbergbrage@mjolby.se

Eng

Wangberg Sara (tjl)
sara.wangberg@edu.mjolby.se

Ma, No

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?