Mjölby kommun, länk till startsidan

Västra Hargs skola

Västra Hargs skola är en F-6 skola som ligger cirka en mil från Mjölby och Mantorp. Skolan har fin utsikt mot Hargssjön och närhet till skogen. Skolgården är en stor och härlig naturtomt.

Så arbetar vi

I vår skola går 33 elever. Vi arbetar åldersintegrerat och med elevens lärande i centrum. Eleverna går i små klasser med nära kontakt mellan lärare och elever.

Fritids

Vi strävar efter att ha ett brett utbud av aktiviteter på vårt fritidshem. Här finns också möjlighet till avkoppling. Vi planerar vår verksamhet utifrån fritids läroplan samt utifrån barnens ålder, mognad, behov, intressen och erfarenheter.

Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från rektor kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats.

Sjukanmälan

Från och med höstterminen 2019 ska du göra sjukanmälan via appen Edlevo. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, både skolan och fritids får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Klasschema, skola24 Länk till annan webbplats.

Adress

Betlehemsvägen 5
595 91 Mjölby

Funktion

Kontaktuppgifter

Rektor

Åsa-Pia Svalin

asa-pia.svalin@mjolby.se

010-234 52 97

Administratör

Ann-Sofie Lundström

ann-sofie.lundstrom@mjolby.se

010-234 56 21

Skolkurator

Thomas Olsson

thomas.olsson@mjolby.se

010-234 54 28

Skolsköterska

Marie Wolving

marie.wolving@mjolby.se

010-234 52 13

Skolpsykolog

Olivia Holtz

olivia.holtz@mjolby.se

010-234 60 14

Logoped

Linnéa Cooke

linnea.cooke@mjolby.se

010-234 55 06

Specialpedagog

Helene Jonsson

helene.jonsson@mjolby.se

010-234 61 62

Skolläkare

Camilla Gårdman

camilla.gardman@mjolby.se

Skolmåltidspersonal

Petra Norrbom

010-234 68 70


Funktion

Kontaktuppgifter

Personalrum

070-251 60 63

Fritidshem

070-181 25 97
010-234 68 73

Klasslärare i F-3

Helena Skoglund

helena.skoglund@mjolby.se

Anna Flogén

anna.flogen@mjolby.se

Klasslärare 4-6

Åsa Schaerling

asa.schaerling@mjolby.se

Malin Karlsson

malin.karlsson@mjolby.se

Textilslöjd åk 3-6

Klämmestorpsskolan

Agneta Ottosson

agneta.ottosso@mjolby.se

Trä- o metallslöjd åk 3-6

Klämmestorpsskolan

Jonas Edin

jonas.edin@mjolby.se

Idrott och hälsa åk 3-6

Klämmestorpsskolan

Martin Ström

martin.strom@mjolby.se

Personal fritidshem

Carolina Krusell

carolina.krusell@mjolby.se

Birgitta Persson

birgitta.persson@mjolby.se

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?