Mjölby kommun, länk till startsidan

Trojenborgsskolan

Vi är en skola för år 6-9, som ligger centralt i Skänninge. Här arbetar ungefär 30 lärare samt expeditionspersonal, kurator, skolsköterska, måltidspersonal, vaktmästare och lokalvårdare. Vi har runt 250 elever på skolan.

Dummybild

Så arbetar vi

Trojenborgsskolan är organiserad i fyra årskursvisa arbetsenheter. Eleverna i en årskurs är indelade i mentorsgrupper på 10-15 elever, med en mentor. Två mentorsgrupper bildar en klass, vilket är den vanligaste undervisningsgruppen. Lärarna i årskursen arbetar tillsammans i ett arbetslag, där en av dem fungerar som årskursledare. De fyra årskursledarna utgör, tillsammans med rektor, ledningsgruppen.

Skola och hem ska gemensamt verka för att skapa bästa möjliga utvecklingsbetingelser för varje enskild elev vid Trojenborgsskolan. Samverkan sker bland annat genom föräldraråd, föräldrabesök och genom utvecklingssamtal.

Fritidsverksamhet

Skänninges fritidsgård har verksamhet på Trojenborgsskolan på eftermiddagar och kvällar.

Skänninge fritidsgård Länk till annan webbplats.

Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder från och med höstterminen 2019 lärplattformen Unikum. Information från rektor kommer att skickas via Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats.

Ordningsregler Trojenborgsskolan

Ordningsreglerna för Trojenborgsskolan är framtagna genom ett gemensamt arbete mellan elever och personal på skolan. Ordningsreglerna följs av både elever och personal i syfte att skapa goda förutsättningar för lärande och gemenskap i trygg skolmiljö.

På Trojenborgsskolan visar vi varandra respekt och omtanke under hela skoldagen genom att:

  • vara i tid till lektionerna och ha med rätt material,
  • bidra till god studiero både i och utanför klassrummet samt ta hand om skolans lokaler och egendom,
  • använda ett vårdat språk och visa omtanke,
  • ta av ytterkläder utanför lektionssal och matsal,
  • använda Chromebook till undervisning och lämna ifrån oss mobiltelefoner till lärare när de samlas in vid lektionsstarten.
  • respektera att Trojenborgsskolan är fri från tobak, alkohol/droger samt nötter (allergi)
  • respektera att Trojenborgsskolan är fri från aktiviteter som snöbollskastning och bad på skoltid (utöver planerad simskola tillsammans med personal).

Åk.6 har två särskilda ordningsregler utöver det som gäller för alla:

  • stanna på skolans område hela skoldagen,
  • lämna in mobiltelefoner när skoldagen börjar. (Fås åter efter dagens sista lektion.)

 

Sjukanmälan

Från och med höstterminen 2019 ska du göra sjukanmälan via appen Edlevo (före detta Tieto Education.) Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång, både skolan och fritids får den informationen du skickar in.

Sjukanmälan

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Klasschema, skola24 Länk till annan webbplats.

Adress

Box 124, Ringgatan 15, 596 23 Skänninge

trojenborgsskolan@mjolby.se

Titel/plats

Namn, e-post, telefon

Rektor

Susanna Nilsson
susanna.nilsson@mjolby.se

010-234 58 32

Fritidsgården

010-234 58 40

Kurator

Kristina Berner

kristina.berner@mjolby.se

010-234 58 47

Lokalvårdare

Åsa Nagy
010-234 59 11

Socialkoordinator

Johanna Jaginder

johanna.jaginder@mjolby.se

010-234 68 86

Personalrum

010-234 58 34

Skoladministratör

Maria Jildentun

maria.jildentun@mjolby.se
010-234 58 30

Skolbibliotekarie

Pernilla Anderzén

pernilla.anderzen@mjolby.se

010-234 68 85

Kock

Linda Nilzén

linda.nilzen@mjolby.se

010-234 58 42

Frånvaroanmälan
specialkost

072-502 49 79 (sms)

Skolsköterska

Lena Andersson

lena.andersson@mjolby.se

010-234 58 43

Specialpedagog

Anna Pettersson

anna.s.pettersson@mjolby.se

010-234 55 05

Studie- och yrkesvägledare

Vakant

Skolvaktmästare

Per Hilding

per.hilding@mjolby.se

010-234 58 35

Namn

E-post

Ämne

Adolfsson Tommy

tommy.adolfsson@edu.mjolby.se

Idrott

Andersson Charlotte

charlotte.andersson@edu.mjolby.se

Tx-slöjd,Matematik

Appelqvist Caroline

caroline.appelqvist@edu.mjolby.se

Franska, Engelska

Bolin Jonas

jonas.bolin@mjolby.se

Matematik, No-ämnen, Idrott

Blom Sissel

sissel.blom@mjolby.se

Tx-slöjd, Engelska

Cahling Camilla

camilla.cahling@edu.mjolby.se

Elevassistent

Carlsson, Henrietta

henrietta.carlsson@mjolby.se

SO-ämnen, Svenska

Dahlström Lars-Åke

lars-ake.dahlstrom@edu.mjolby.se

Trä- & metallslöjd

Danho, Oraka

oraka.danho@mjolby.se

Engelska, So-ämnen

Fors Anna

anna.fors@edu.mjolby.se

Svenska, Engelska

Gabert Ann

ann.gabert@edu.mjolby.se

Teknik, Matematik

Karlsson Cathrine

cathrine.karlsson@edu.mjolby.se

Matematik, No-ämnen

Malmström Susanne

susanne.malmstrom@mjolby.se

Spanska, Engelska

Nilsson Felix

felix.nilsson@mjolby.se

SO-ämnen

Nordkvist Marjorie

marjorie.nordkvist@mjolby.se

Bild

Powell Julia

julia.powell@mjolby.se

Svenska

Sandell Christopher

christopher.sandell@edu.mjolby.se

So-ämnen

Valler Robert

robert.valler@edu.mjolby.se

Tyska, Engelska

Wahlström Gabriella

gabriella.wahlstrom@mjolby.se

Svenska

Valyukh Iryna

iryna.valyukh@mjolby.se

Matematik, No-ämnen

Wedberg Margareta

margareta.wedberg@mjolby.se

Matematik, No-ämnen

Willerton Nicole

nicole-birgitta.willerton@mjolby.se

Musik

Örnvall Eva

eva.ornvall@edu.mjolby.se

Hemkunskap



Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?