Mjölby kommun, länk till startsidan

Lagmansskolan

Vi är en 4-9 skola som ligger på östra sidan av Mjölby, endast ett par minuters promenad från resecentrum. På skolan arbetar ungefär 100 personer, och vi har cirka 630 grund- och grundsärskoleelever. Lagmansskolan inrymmer även kommunens kulturskola, en inomhusarena för idrott och en fritidsgård.

Så arbetar vi

På Lagmansskolan arbetar vi med elevens lärande i centrum. På skolan finns elever i olika åldrar, och på skolan erbjuds aktiviteter även utanför skoltid.

Studie- och yrkesvägledning har en viktig roll i vårt arbete. Det kan handla om vägledning i skolarbetet "här och nu", eller om framtidstankar och gymnasieval. Vi har också ett bemannat skolbibliotek med böcker på olika språk och i olika svårighetsgrad. Skolbibliotekarien samverkar med lärare inom ämnen som informationssökning, källhantering och sociala medier.

På Lagmansskolan finns ett skolråd med en föräldrarepresentant från varje klass. Förutom föräldrar ingår rektor och lärare, vid behov bjuds representanter från eleverådet in.

Kommunens grundsärskola är placerad på Lagman. Den omfattar årskurserna 4-9. Fram till och med år 3 är eleverna integrerade i klassen på sin hemskola men därefter finns möjlighet att börja på Lagmansskolan. Eleverna erbjuds undervisning på sin nivå och det individuella stöd som krävs. Samarbete med grundskolan sker på alla plan där det är möjligt.

Fritidsverksamhet

På Lagmansskolan finns fritidsklubb som har verksamhet på dagtid, och fritidsgården som har öppet för elever från årskurs 7 och uppåt. För elever med särskilda behov finns förlängd skolbarnomsorg.

Lagmansskolans fritidshem Länk till annan webbplats.

Mjölby fritidsgård Länk till annan webbplats.

Lagmansskolans lokaler används även av kommunens kulturskola.

Kulturskolan Länk till annan webbplats.

Till dig som är elev eller vårdnadshavare

Mjölby kommuns skolor använder lärplattformen Unikum. Information från skolan skickas via Unikum. Det är därför viktigt att du som vårdnadshavare tar ansvar för att du har en fungerande inloggning och regelbundet tar del av informationen på Unikum. Där finns också bland annat underlag för utvecklingssamtal, pedagogiska planeringar och bedömning.

Unikum finns att ladda ner som en app, Unikum Family. Du kan också logga in via din dator.

Unikum Länk till annan webbplats.

Sjukanmälan

Du gör sjukanmälan via appen Tieto Education. Via appen kan du anmäla frånvaro samt ta del av den frånvaro som skolan har rapporterat. Du behöver bara göra anmälan en gång per sjukdag, både skolan och fritids får den information du skickar in.

Sjukanmälan

Schema

Klassernas schema går att hitta på skola24.

Klasschema, skola 24 Länk till annan webbplats.

Adress

Lagmansgatan 34
595 52 Mjölby

lagmansskolan@mjolby.se

Titel

Namn, e-post och telefon

tf Rektor Alfa

Peter Tollsten

peter.tollsten@mjolby.se

010-234 54 91

Rektor Beta

Joachim Stigenhed

joachim.stigenhed@mjolby.se

010-234 54 21

Biträdande rektor

Malin Ekdahl

malin.ekdahl@edu.mjolby.se

010-234 53 50

Skoladministratör

Lotta Nilsson

charlotte.nilsson@mjolby.se

010-234 53 93

Skoladministratör

Tina Karlsson

kristine.karlsson@mjolby.se

010-234 52 62

Studie- och yrkesvägledare

Nina Spång

nina.spang@mjolby.se

010-234 59 19

Kurator

Jonatan Falklöf

jonatan.falklof@mjolby.se

010-234 59 83

Kurator

Ivanella Halilovic

ivanella.halilovic@mjolby.se

010-234 52 64

Skolsköterska

Laila Sandström

laila.sandstrom@mjolby.se

010-234 52 56

Skolsköterska

Susanna Boström

susanna.bostrom@mjolby.se

010-234 52 69

Bibliotek


010-234 52 58 

010 234 67 14

Namn

Namn

E-post

Telefonnummer

Jenny Ahlstedt

jenny.ahlstedt@mjolby.se

Yahya Al-Haddad

yahya.al-haddad@mjolby.se

010-234 67 18

Kenneth Alm

kenneth.alm@mjolby.se

010-234 68 22

Karin Andersson

karin.andersson@edu.mjolby.se

010-234 52 63

Alexander Avelöv

alexander.avelov@mjolby.se

010-234 68 21

Charlie Belwin

charlie.belwin@mjolby.se

Mattias Blomkvist

mattias.blomkvist@edu.mjolby.se

Anna Bronska

anna.bronska@mjolby.se

010-234 67 19

Gabriel Can

gabriel.can@edu.mjolby.se

010-234 52 54

Indere Can

indere.can@edu.mjolby.se

Elin Danckwardt-Lillieström

elin.danckwardt-lilliestrom@edu.mjolby.se

010-234 67 21

Elisabet Davidsson

elisabet.davidsson@edu.mjolby.se

010-234 67 22

Marie Davidsson

marie.davidsson@edu.mjolby.se

010-234 54 40, 010-234 68 14

Matz Davour

matz.davour@edu.mjolby.se

Denis Dervishi

denis.dervishi@utb.mjolby.se

Jenny Ekberg Karlfeldt

jenny.karlfeldt-ekberg@edu.mjolby.se

010-234 60 67

Vania Ekeblad

vania.ekeblad@edu.mjolby.se

010-234 68 24

Cecilia Eklund

cecilia.eklund@edu.mjolby.se

010-234 67 23

Ingela Ekman Fröjd

ingela.frojd-ekman@edu.mjolby.se

010-234 67 29

Viktoria Elebring

viktoria.elebring@edu.mjolby.se

010-234 67 24

Hans Elfvingsson

hans.elfvingsson@edu.mjolby.se

010-234 67 25

Birgitta Eriksson Svensk

birgitta.svensk-eriksson@edu.mjolby.se

010-234 67 12

Erika Eriksson

erika.eriksson@mjolby.se

010-234 67 26

Catrine Flodin

catrine.flodin@edu.mjolby.se

010-234 52 66

Nina Forsberg

nina.forsberg@edu.mjolby.se

010-234 67 27

Daniel Forss

daniel.forss@edu.mjolby.se

010-234 68 30

Anna Freij

anna.freij@edu.mjolby.se

010-234 67 28

Fredrik Gudjonsson

fredrik.gudjonsson@edu.mjolby.se

010-234 67 20

Anna Gange

anna.gange@edu.mjolby.se

010-234 67 30

Åsa Hagberg

asa.hagberg@edu.mjolby.se

010-234 52 63

Michaela Hansson

michaela.hansson@edu.mjolby.se

010-234 68 27

Andreas Hennerberg

andreas.hennerberg@edu.mjolby.se

010-234 67 31

Emelie Hjalmarsson

emelie.hjalmarsson@edu.mjolby.se

Josefin Hoffman

josefin.hoffman@edu.mjolby.se

010-234 67 98

Jennie Hultqvist

jennie.hultqvist@edu.mjolby.se

010-234 67 32

Frida Jackson

frida.jackson@edu.mjolby.se

010-234 68 20

Mujo Jahic

mujo.jahic@edu.mjolby.se

010-234 67 33

Julia Johansson

julia.johansen@mjolby.se

010-234 68 22

Axel Johansson

axel.johansson@mjolby.se

010-234 68 18

Maria Johansson

mariak.johansson@edu.mjolby.se

010-234 67 00

Robert Johansson

robert.johansson@edu.mjolby.se

010-234 67 01

Tove Karlsson

tove.karlsson@mjolby.se

010-234 68 23

Marie Bolmgren Knutsson

marie.bolmgren-knutsson@edu.mjolby.se

Veronica Kroonder

veronica.kroonder@mjolby.se

010-234 68 25

Nina Kahlin

nina.kahlin@edu.mjolby.se

010-234 67 02

Karl Larsson

karl.larsson@edu.mjolby.se

Anna Leek

anna.leek@edu.mjolby.se

010-234 68 21

Elisabet Liljedahl

elisabet.liljedahl@mjolby.se

Felicia Liljedahl

felicia.liljedahl@mjolby.se

Martin lindberg

martin.lindberg@edu.mjolby.se

010-234 67 03

Linda Malmén

linda.malmen@edu.mjolby.se

010-234 67 05

Kristina Mellqvist

kristina.mellqvist@edu.mjolby.se

010-234 67 06

Maria Myrberg

maria.myrberg@edu.mjolby.se

010-234 67 07

Oskar Mårtensson Jansson

oskar.martensson-jansson@mjolby.se

Julia Nilsson

julia.nilsson@mjolby.se

010-234 52 58

Liliane Nindereye

liliane.nindereye@edu.mjolby.se

010-234 68 31

Katarina Nordquist

katarina.nordquist@mjolby.se

010-234 67 08

Charlotte nordström

charlotte.nordstrom@edu.mjolby.se

010-234 68 17

Marie Nordwall

marie.nordwall@mjolby.se

010-234 68 26

Lars Nyström

lars.nystrom@edu.mjolby.se

010-234 67 09

Susanne Odén Zako

susanne.zako-oden@edu.mjolby.se

010-234 67 16

Hanna Olefalk

hanna.olefalk@edu.mjolby.se

010-234 54 41

Carin Olsson

carin.olsson@edu.mjolby.se

010-234 67 10

Joakim Paulsson

joakim.paulsson@mjolby.se

010-234 68 28

Johan Persson

johan.persson@edu.mjolby.se

010-234 68 16

Per Persson

per.persson@edu.mjolby.se

010-234 68 26

Gunilla Pettersson Löfvendahl

gunilla.lofvendal-pettersson@mjolby.se

010-234 67 04

Jillian Prytz

jillian.prytz@mjolby.se

010-234 68 19

Anna Runemark

anna.runemark@mjolby.se

010-234 67 11

Zara Salmeus

zaraM.salmeus@edu.mjolby.se

010-234 67 98

Liv Selim

liv.selim@edu.mjolby.se

010-234 60 66

Nina Spång

nina.spang@mjolby.se

010-234 59 19

Jessica Staaf

jessica.staaf@mjolby.se

Maria Strand

maria.strand@edu.mjolby.se

010-234 60 33

Angelica Sturesson

angelica.sturesson@mjolby.se

010-234 68 29

Robert Svensson

robert.svensson@mjolby.se

010-234 67 13

Ulrika Svensson

ulrika.svensson2@edu.mjolby.se

010-234 68 15

Patrick Tuvesson

patrick.tuvesson@edu.mjolby.se

010-234 52 63

Jakob Törne

jakob.torne@mjolby.se

010-234 54 40, 010-234 68 14

Maria Unemo

maria.unemo@mjolby.se

010-234 67 14

Stina Wickström

stina.wickstrom@mjolby.se

Maria Wängström

maria.wangstrom@edu.mjolby.se

010-234 67 15

Christer Öberg

christer.oberg@edu.mjolby.se

010-234 67 17

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på den här sidan dig?