Mjölby kommun

Pressinbjudan: Invigning av ny aktivitetsplats i Lundby

Mjölby kommun bjuder in till invigning av vår nya aktivitetsplats! En plats som ska inspirera till rörelse, gemenskap och aktivitet hos äldre barn och unga vuxna.

Datum: 2 juli 2025
Tid: Klockan 10
Plats: Bredvid Lundby stadsdelslekplats i Lundbyparken, Folkungagatan

Nu bjuder vi in till en festlig invigning med tal från Cecilia Burenby, kommunstyrelsens ordförande, Fredrik Rödström Nygren, kultur- och fritidsnämndens ordförande och Bjarne Sjögren, samhällsbyggnadsnämndens ordförande. Efter att banden klippts får barn och unga prova på olika aktiviteter tillsammans med Fritidsbanken och några av våra lokala föreningar som finns på plats: Mjölby Södra IF, Mjölby Mills Basketbollklubb och Västers BTK. Dessutom väntar en svalkande överraskning!

En plats för aktivitet hela dagen

Den nya aktivitetsplatsen i Lundby byggs i anslutning till den nya stadsdelslekplatsen, och är en del av kommunens satsning på attraktiva och trygga utomhusmiljöer. Syftet med aktivitetsplatsen är att skapa en mötesplats för rörelse och spontanaktivitet, särskilt för äldre barn och unga vuxna – en grupp som ofta saknar anpassade ytor. Platsen är belyst under kvällstid, och närheten till både skola och bostäder gör den både lättillgänglig och trygg. Den är utrustad med en kombinerad fotboll-, basket- och bandyplan, pingisbord, en interaktiv dansbåge samt gott om sittplatser för vila och gemenskap.

Den nya aktivitetsplatsen är en investering i ungas hälsa, trygghet och gemenskap. Vi vill att det ska vara enkelt och roligt att röra på sig, oavsett om man kommer hit själv, med vänner eller med skolan, säger Cecilia Burenby, kommunstyrelsens ordförande.

Välkommen att fira denna nya plats med oss!

Kontakt

Cecilia Burenby, kommunstyrelsens ordförande
Telefon: 010-234 51 10
E-post: cecilia.burenby@mjolby.se

För frågor om invigningen, vänligen kontakta:

Alexander Falk, projektledare
Telefon: 010-234 60 46
E-post: alexander.falk@mjolby.se