Therese arbetar som bad- och friskvårdsvärd på Lundbybadet. Det är ett varierande och rörligt arbete där hon får möta människor i alla åldrar.

Lundbybadet är Mjölby kommuns simhall där det finns simbassänger, äventyrsdel, barnpool, relaxavdelning, gym och gruppträningssal. Therese har jobbat på Lundbybadet sedan det öppnade år 2005.
I min roll ingår allt från simskola, babysim och grupp- och vattenträning till planering, städning, badvaktande, samt arbete i receptionen och caféet – ingen dag är den andra lik!
I Thereses arbete ingår också att lära andra. Hon utbildar sina kollegor i hjärt- och lungräddning (HLR), första hjälpen och livräddning och informerar om barn, vatten och simskola på öppna förskolan. Dessutom utbildar hon nya simlärare på uppdrag av Svenska livräddningssällskapet.
Det bästa med mitt jobb är all kundkontakt och att det är väldigt varierande – alla dagar ser olika ut och det blir aldrig långtråkigt! Jag får också röra på mig hela tiden, det gillar jag!