Mjölby kommun, länk till startsidan

Förändringar inom förskolan

Utbildningsförvaltningen planerar och genomför anpassning av förskolans verksamhet på grund av den förändrade demografin med färre barn. Här hittar du som vårdnadshavare samlad information. Vi uppdaterar informationen löpande.

Det föds färre barn i Mjölby kommun precis som i andra kommuner i Sverige. Det innebär att vi till hösten 2026 kommer att ha färre barn och lägre intäkter. Utbildningsnämnden har gett förvaltningen i uppdrag att utifrån ändrad demografi och ekonomi anpassa verksamheterna. För att anpassa ekonomin till antalet barn kommer vi att behöva anpassa antalet barnskötare i Mjölby tätort. Till hösten kommer det att finnas cirka 120 lediga platser i Mjölby tätort.

Vad händer nu?

Rektorerna anpassar bemanningen utifrån antalet barn. Det kan innebära att vissa avdelningar stängs och att en del pedagoger inte kommer att vara kvar på ditt barns förskola. Vid beslut tar vi alltid hänsyn till barnets bästa. Om du har frågor är du alltid välkommen att kontakta rektor.

Frågor och svar

Nedan hittar du som vårdnadshavare frågor och svar.

Demografiska förändringar handlar om hur befolkningen förändras över tid. Det kan innebära att det föds färre barn. Hur många barn som föds påverkar hur stor befolkningen är och hur den är sammansatt.

Den demografiska förändringen innebär att det är färre barn i förskolan. För ditt barn betyder det att verksamheten anpassas efter det antal barn som finns. Vårt fokus är fortsatt att ge en trygg och god omsorg samt en bra utbildning. Barnens behov och bästa ligger alltid till grund för hur verksamheten organiseras.

Vi planerar i första hand inga byten av förskola. Det som skulle kunna ske är att ditt barn får byta avdelning. Om det är aktuellt kommer vi att informera dig så snart som möjligt.

Under 2026 är det inte aktuellt att stänga någon annan förskola. Istället anpassar vi verksamheten genom att stänga avdelningar.

I Mjölby kommun fastställer kommunfullmäktige varje år en budget per nämnd. Budgeten bygger delvis på den demografiska tilldelningen. Nämnderna ansvarar för att de inte går över budgeten. Utbildningsnämnden uppdrar åt förvaltningen att anpassa verksamheten efter ekonomisk tilldelning. Den förändrade befolkningssammansättningen gör att verksamheten behöver anpassas till de nya förutsättningarna.

Vi är medvetna om att det finns barn som behöver extra stöd. Deras behov är viktiga och ska tas hänsyn till i verksamheten. Därför anpassar vi stödet efter barnens olika förutsättningar och säkerställer att beslut alltid utgår från barnens bästa

Kommunen ansvarar för skattebetalarnas pengar och för att vi ska skapa god samhällsservice. Det innebär att vi har en skyldighet att vara rädda om ekonomin och att optimera verksamheten vid behov.

Eftersom förskolan finansieras med barnpeng påverkar lägre barnantal vår ekonomi.

Om du har frågor är du välkommen att kontakta rektor.

Uppdaterad: