Kommunstyrelsens förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning är sekretariat åt kommunfullmäktige, kommunstyrelsen och valnämnden. Till förvaltningen hör kommunledningskontoret, ekonomiavdelningen, it-avdelningen, medborgarservice, tillväxt och kommunikation och personalavdelningen.

Kontakt

Kommundirektör

Andreas Capilla

Telefon: 010-234 51 35

andreas.capilla@mjolby.se

Ekonomiavdelningen

Avdelningen arbetar med budget- och ekonomistyrningsfrågor, bokslut, ekonomisk uppföljning, jämförelser med andra kommuner samt kassa- och kravhantering.

Andra viktiga uppgifter är systemförvaltning och stöd till förvaltningarna. Dessutom förväntas att avdelningen utvecklar ekonomiadministrationen innehållsmässigt och tekniskt. Avdelningen utför även ekonomiadministrativt arbete åt kommunens dotterbolag FAMI.

Ekonomichef Maria Åhström

Ekonomichef

Maria Åhström

Telefon: 010-234 51 27

maria.ahstrom@mjolby.se

It-avdelningen

Mjölby kommuns it-avdelning ansvar för övergripande it-strategiska frågor för hela kommunen. It-avdelningens uppdrag är att kombinera hög kunskap inom informationsteknologi med kunskap om kommunal verksamhet för att utveckla it-frågorna i de olika förvaltningarna.

En annan viktig uppgift är strategisk utveckling till exempel när det gäller frågor kring informationsteknik och e-tjänster.

It-avdelningen ansvarar för drift och underhåll av kommunens it-system, datanät, skoldatanät och telefonväxel.

Avdelningen ska också ge support till kommunens användare, verka för att höja it-kompetensen och stödja förvaltningarnas it-projekt.

It-chef Henrik Halvorsen

It-chef, Chief Information Officer

Henrik Halvorsen

Telefon: 010-234 59 30

henrik.halvorsen@mjolby.se

El- och teleingenjör (bredbandsfrågor)

Kenneth Hummelgren
Telefon: 010-234 50 89

kenneth.hummelgren@mjolby.se


Telecomsamordnare

Per Rudin
Telefon: 010-234 50 79

per.rudin@mjolby.se

Kommunledningskontoret

Kommunledningskontoret arbetar med stöd till kommunens politiska organisation. Kontoret arbetar också för att för stödja och utveckla förvaltningarnas arbete med att uppfylla kommunens mål och vision.  

Vi ansvarar för:

  • Kansli för kommunstyrelse och kommunfullmäktige
  • Frågor om hållbar utveckling
  • Utredningsfrågor
  • Trygghet och säkerhet
  • Nämndadministration
  • Verksamhetsutveckling
Biträdande kommundirektör Carina Brofeldt

Biträdande kommundirektör

Carina Brofeldt

Telefon: 010-234 51 56

carina.brofeldt@mjolby.se


Administratör

Ulla-Britt Gärd
Telefon: 010-234 51 70

ulla-britt.gard@mjolby.se

Förvaltningssekreterare

Elisabeth Rosenqvist
Telefon: 010-234 54 86

elisabeth.rosenqvist@mjolby.se


Kommunsekreterare

Carina Stolt
Telefon: 010-234 51 11

carina.stolt@mjolby.se


Carina Åsman
Telefon: 010-234 53 73

carina.asman@mjolby.se


Energi- och klimatrådgivare

Ann-Christin Nilsson-Cedermo
Telefon: 010-234 57 58

ann-christin.nilsson-cedermo@mjolby.se


Hållbarhetsstrateg

Åsa Carlberg
Telefon: 010-234 50 88

asa.carlberg@mjolby.se


Exploateringshandläggare

Jessika Strand Andersson
Telefon: 010-234 51 16

jessika.strandanderson@mjolby.se


Exploateringsingenjörer

Ketil Kindestam
Telefon: 010-234 51 34

ketil.kindestam@mjolby.se


Håkan Sylvan
Telefon: 010-234 55 93 
hakan.sylvan@mjolby.se


Säkerhetssamordnare

Roger Max
Telefon: 010-234 52 36

roger.max@mjolby.se


Helena Westman
Telefon: 010-234 59 09

helena.westman@mjolby.se


Marcus Kjettselberg

Telefon: 010-234 57 73

marcus.kjettselberg@mjolby.se


Stefan Karlsson
Telefon: 010-234 57 93

stefan.karlsson@mjolby.se


Verksamhetsutvecklare

Ingela Harrelind
Telefon: 010-234 53 88

ingela.harrelind@mjolby.se

Medborgarservice

Till enheten hör samhällsvägledarna på Medborgarservice, telefonväxel, post- och repro i stadhuset samt centralarkivet. Samhällsvägledarna arbetar bland annat med att:

  • informera om kommunen och dess verksamheter,
  • att handlägga färdtjänst,
  • att ordna fixartjänst,
  • att handlägga parkeringstillstånd för rörelsehindrade,
  • bokning av lokaler,
  • bokning av borglig vigsel,
  • konsument- skuld- och budgetrådgivning,
  • ansökan om tillstånd för torghandel,
  • ansökan om lotteritillstånd.

Telefonväxeln handhar extern- och intern telefoni, post- och repro sköter bland annat interna tryck och posthanteringen inom kommunen.

Enhetschef Maria Karlsson

Enhetschef medborgarservice

Maria Karlsson

Telefon: 010-234 50 68

maria.karlsson@mjolby.se

Personalavdelningen

Personalavdelningen arbetar med personalstrategiska frågor och konsultativt arbete mot förvaltningarna med till exempel arbetsmiljö, rekrytering, arbetsrätt, förebyggande hälsoarbete, rehabilitering och kompetensutveckling.

Avdelningen handlägger också alla löner, till medarbetare och förtroendevalda och administrerar skatter, arbetsgivaravgifter, pensioner, avtalsförsäkringar och kontakter och redovisning till olika myndigheter. 

Personalchef Yvonne Stolt

Personalchef

Yvonne Stolt

Telefon: 010-234 51 24

yvonne.stolt@mjolby.se

Tillväxt & kommunikation

Tillväxt och kommunikation består av två avdelningar: marknads- och kommunikationsavdelningen samt näringslivkontoret.

Marknads- och kommunikationsavdelning: Avdelningen ansvarar för marknadsföring och profilering av Mjölby kommun liksom övergripande kommunikationsfrågor, såväl strategiska som operativa. Avdelningen har också ansvar för landsbygdsfrågor och turism.

Marknadschef Eva Rådander

Marknads- och kommunikationschef

Eva Rådander
Telefon: 010-234 51 13
eva.radander@mjolby.se

Marknadsstrateg

Åsa Elandersson
Telefon: 010-234 58 57
asa.elandersson@mjolby.se

Kommunikatör

Maria Hedberg
Telefon: 010-234 5917
maria.hedberg@mjolby.se

Webbstrateg

Lis-Anna Engstrand
Telefon: 010-234 52 86
lis-anna.engstrand@mjolby.se

Webbmaster

Stefan Kalm
Telefon: 010-234 59 65
stefan.kalm@mjolby.se

Landsbygdssamordnare

Annelie Ahlström
Telefon: 010-234 59 03
annelie.ahlstrom@mjolby.se

Näringslivskontoret: Näringslivskontoret verkar genom dialog och samverkan för att Mjölby kommun ska kunna erbjuda företag ett så bra näringslivsklimat som möjligt. Här ingår också företagsetableringsfrågor.

Näringslivschef

Torbjörn Sjögren

Telefon: 010-234 50 11

torbjorn.sjogren@mjolby.se


Näringslivsutvecklare

Mikael Agu
Telefon: 010-234 51 14

michael.agu@mjolby.se


Jonny Bertholdsson
Telefon: 010-234 51 12
jonny.bertholdsson@mjolby.se