Till innehållet
Glada elever.

UTBILDNING & BARNOMSORG

Kontaktuppgifter till personal

Kontaktuppgifter Vifolkaskolan 7 - 9

Titel/plats

Namn, e-post och telefon

Rektor

Eva-Lena Klofsten
Eva-Lena.Klofsten@mjolby.se
0142 - 856 02

Skoladministratör/
ordningsansvarig

Peter Carlsson
peter.carlsson@mjolby.se
0142 - 856 00

Kurator

Vakant

0142 - 856 01

Studie- och yrkesvägledare/
redaktör

Anneli Wikström
anneli.wikstrom@mjolby.se
073-3612030

Skolsköterska

Anita Eriksson
anita.eriksson@mjolby.se
0142 - 856 24 
073 - 060 27 81

Skolbibliotekarie

Vanja Markkusdotter
vanja.markkusdotter@mjolby.se
0142 - 856 06

Biblioteksassistent

Katrine Somogyvary
katrine.somogyvary@edu.mjolby.se
0142 - 856 06

Elevassistent

Therese Kindstrand
therese.kindstrand@edu.mjolby.se

Elevassistent

Annika Bäck
annika.back@edu.mjolby.se

Vaktmästare/redaktör

Gunnar Högberg
gunnar.hogberg@mjolby.se
0142 - 856 04

Vifolkahallen

0142 - 85609

Mantorpsgruppen

0142 - 856 17

Skolköket

vifolka@mjolby.se
0142 - 856 11

Hemkunskapen

0142 - 856 10

Fritidsgården

0142 - 856 15
0142 - 856 16

Klämmestorps idrottshall

0142 - 856 34

Lärare på Vifolkaskolan‌

Namn och e-post

Ämne

Almquist Karin
karin.almqvist@edu.mjolby.se

Sp, Sv

Andersson Margareta
marand@edu.mjolby.se

Ty, Eng

Andersson Marianne
marand14@edu.mjolby.se

Bild

Anderö Eva 
eva.andero@edu.mjolby.se

Hkk, So

Berglind Petra

petra.berglind@mjolby.se

Eng, Sv

Björk Cecilia
cecilia.bjork@edu.mjolby.se

Idrott, Fra

Engholm Markus 

markus.engholm@mjolby.se

Eng, Sv

Eklind Helen
helekl@edu.mjolby.se

Eng, Sv

Fordell Johanna

johanna.fordell@mjolby.se

Idrott

Gustafsson Helene
helgus@edu.mjolby.se

Speciallärare

Gustafsson Maud
maud.gustafsson@edu.mjolby.se

Ma, No

Heiskanen Camilla
camilla.heiskanen@edu.mjolby.se

So

Hedström Maria

maria.hedstrom@mjolby.se

Textilslöjd

Holmertz Ludvig
ludvig.holmertz@edu.mjolby.se

Idrott

Jungmalm Carina
carina.jungmalm@edu.mjolby.se

No

Krantz Göran
gorkra@edu.mjolby.se

Ma, Sp

Körner Maria

maria.korner@mjolby.se

Speciallärare

Lindwall Thomas
thomas.lindwall@edu.mjolby.se

Fy, Tk, Ma

Lagervall Anna (tjl)
anna.lagervall@edu.mjolby.se

Eng

Larsson Elin
elilar@edu.mjolby.se

Eng, Sv

Lundén Magnus
magnus.lunden@edu.mjolby.se

Mu

Melinder Victor

Victor.melinder@mjolby.se

Ma, No

Modig Tjärnström Hanna

hanna.modigtjarnstrom@mjolby.se

Ma, No

Olofsson Thomas
thoolo@edu.mjolby.se

Trä- och metallslöjd

Olofsson Ylva
ylva.olofsson@edu.mjolby.se

Speciallärare

Rosberg Lena
lena.rosberg@edu.mjolby.se

Hkk

Uller Karl-Magnus
karl-magnus.uller@edu.mjolby.se

Ma, So

Wall Camilla
camwal@edu.mjolby.se

So

Wangberg Sara
sara.wangberg@edu.mjolby.se

Ma, No